5 věcí, které dokážou při první „kontaktáži“ zaměstnavatele odradit

17. 5. 2011 | Alena Klimková

Narazili jste na internetovém pracovním portálu na zajímavý job a chcete se o něj ucházet? Pozor na to, jakým způsobem prostřednictvím e-mailu svému potencionálnímu zaměstnavateli pošlete motivační dopis a životopis. Můžete ho odradit několika drobnostmi, které si v první chvíli sotva uvědomíte. Tyto malichernosti často rozhodnou o vaší diskvalifikaci hned na začátku výběrového řízení.

0164 kontaktaz pixmacNarazili jste na internetovém pracovním portálu na zajímavý job a chcete se o něj ucházet? Pozor na to, jakým způsobem prostřednictvím e-mailu svému potencionálnímu zaměstnavateli pošlete motivační dopis a životopis. Můžete ho odradit několika drobnostmi, které si v první chvíli sotva uvědomíte. Tyto malichernosti často rozhodnou o vaší diskvalifikaci hned na začátku výběrového řízení.

Pomineme-li obsah motivačního dopisu a životopisu, dávejte si při první „kontaktáži“ pozor na tyto rádoby nepodstatné věci:

1. E-mail, ze kterého CV a motivační dopis posíláte

Založte si oficiální e-mail, ideálně by měl obsahovat vaše jméno a příjmení. Z něj pak oslovte svého potenciálního zaměstnavatele. Raději jej však nikdy nekontaktujte z e-mailu, který bude mít např. podobu mysak75@seznam.cz či lenicka.k@centrum.cz. Jestliže tak učiníte, personalisté z dané firmy o vás začnou jako o vhodném kandidátovi pochybovat již v první chvíli.

0164 kontaktaz pixmac

2. Hrubky a překlepy

Velký pozor byste si měli dát na hrubky a překlepy, a to jak v průvodním e-mailu, tak v životopisu a motivačním dopisu. CV a motivák si raději nechte zkontrolovat odborným jazykovým korektorem. Znění typu „jsem si jist, že plně odpovídám vašim krytériím“ už může být pro personalisty pěkně silnou kávou.

3. Název přiloženého souboru

Totéž, co u pojmenování e-mailu, platí i u přiložených souborů (tj. životopisu a motivačního dopisu). Soubor formátu doc či pdf se vždy snažte pojmenovat oficiálně (např. CV_L. Novakova) a zapomeňte na jakoukoliv další formu pojmenování (např. CV_Leňulínek). Tuto chybu můžete udělat třeba tehdy, když automaticky, bez další kontroly, přiložíte k e-mailu soubor, jenž máte trvale uložený v počítači.

4. Typ fotky na CV

Hodně toho o vás vypoví také fotka, kterou připojíte k životopisu. Uvědomte si, že se nesmí jednat o foto s vyšpulenými rty a výrazným výstřihem, jež si běžně dáváte na svůj profil na Facebooku. Zapomeňte také na (i když oříznuté) fotografie z akcí. Vsaďte na průkazové foto nebo požádejte partnera či kamaráda, aby vám nafotil sadu oficiálních snímků, které budete při výběrových řízeních přikládat k životopisu.

5. Průvodní e-mail


Při první „kontaktáži“ potenciálního zaměstnavatele nikdy nezapomeňte na průvodní e-mail. A to např.:

Vážení,
tímto bych chtěl reagovat na váš inzerát uveřejněný na pracovním portálu Job.cz, v němž pro vaši společnost poptáváte kulturního redaktora. O tuto pozici bych měl vážný zájem. Více o mé osobě se dozvíte v přiloženém životopisu. V příloze e-mailu Vám posílám také motivační dopis a svou aktuální fotografii.

S pozdravem
Mgr. Petr Horák

Jestliže byste průvodní e-mail nenapsali a do zprávy jako přílohu připojili pouze váš životopis, motivační dopis a aktuální fotografii, toto vaše jednání by mohli někteří personalisté považovat za neosobní a neslušné, a rovnou by vám tak mohli v rámci výběrového řízení přidělit několik minusových bodů.

 

Na podobné téma

Vrácená daň jako další přivýdělek

Time management – jste produktivní nebo busy?

Jaké změny čekají zaměstnance a podnikatele v roce 2017

Životopis