AIESEC je svět příležitostí

AIESEC je svět příležitostí. Podobná hesla znějí z úst členů největší studentské organizace na světě. Člověk by ani těm velkým slovům a nadšeným příznivcům organizace lákajících do AIESEC nechtěl věřit. Kromě členství však studentům nabízí především kontakt s praxí, a to jak u nás, tak v zahraničí. Pojďme prozkoumat, s čím studenty oslovují, a proniknout za zavřené dveře těchto světaznalých studentů.

AIESEC je svět příležitostí. Podobná hesla znějí z úst členů největší studentské organizace na světě. Člověk by ani těm velkým slovům a nadšeným příznivcům organizace lákajících do AIESEC nechtěl věřit. Kromě členství však studentům nabízí především kontakt s praxí, a to jak u nás, tak v zahraničí. Pojďme prozkoumat, s čím studenty oslovují, a proniknout za zavřené dveře těchto světaznalých studentů.

Historie organizace u nás sahá až do šedesátých let minulého století, kdy v Praze a Bratislavě vznikly první pobočky, ale světovou premiéru zažila už v roce 1948. V současnosti působí ve 107 zemích světa. Není se tedy čemu divit, že tolika lety proklepnutý a v tolika zemích ověřený AIESEC slaví úspěch i v Brně, které je rájem talentovaných studentů.

Co tedy AIESEC pro studenty vlastně má? S AIESEC můžete vyjet na zahraniční stáž, na výběr je mnoho zemí po celém světě, z těch exotičtějších můžu jmenovat Indii a její region Karnataka. Zvolit si můžete jeden ze sedmi programů podle vašeho zájmu. Chcete zkusit stáž s technickým zaměřením, stáž ve velké renomované zahraniční firmě? Nebo radši pomůžete s projekty v rozvojových zemích? Stačí si jen vybrat. Za 5 až 9 tisíc korun, podle typu programu, zajistí organizace ověřené místo na stáži i ubytování spolu se zázemím AIESEC v dané zemi.

Pokud máte zájem si před výjezdem procvičit své jazykové schopnosti, můžete navštívit anglickou konverzaci, kterou vedou prověření zahraniční studenti. Za deset setkání zaplatíte mezi osmi až devíti stovkami.

0155 aiesec-grafika archiv-spolku

AIESEC se nezabývá jen získáváním zkušeností mimo Česko. Protože mají velmi úzké vztahy s aplikační sférou a budují systematicky partnerství s firmami, snaží se studentům pomoct se startem kariéry již během studia a usnadnit tak přechod do praxe. Projekt Tvojekariéra.cz se snaží spojit nadějné studenty a absolventy s prestižními firmami. Vlastně taková lepší studentská verze Jobs.cz. Zadáte své údaje, zkušenosti a znalosti jako v CV a podle požadavků hledáte zaměstnání, praxi nebo spolupráci na diplomce. Aplikace umožňuje najít si také zahraniční odbornou stáž a hlavně máte snadno dostupné informace o tom, co se děje a co od vás firmy očekávají.

Další příležitostí, jak se ještě víc přiblížit praxi, osobně se setkat s představiteli firem a informovat se o konkrétní pozici, o postupu při výběrovém řízení nebo o možnosti stáže je pracovní veletrh Career Days. Ve dvou dnech se v Praze každý rok na jaře sejdou velká zvířata na trhu a prezentují, mluví se studenty a nabízejí jim svá místa na stáži či rovnou zaměstnání. Aby se na vás dostalo, můžete si setkání s konkrétní firmou zamluvit předem. Doprovodný program obstarají panelové diskuze na témata jako leadership, způsob rozvoje zaměstnanců ve firmě nebo Titul versus pracovní zkušenost. V březnu 2011 debatovali se studenty například zástupci firmy Coca-Cola, ČSOB nebo T-Mobile. Když měl někdo zájem rozjet své vlastní podnikání, mohl se zúčastnit takzvaného Enterpreneurship day, kde účastníci diskutovali s předními podnikateli v ČR a na Slovensku. 

0155 aiesec-logo archiv-spolku

Stále zbývá jedna možnost, jak se do organizace zapojit – stát se aktivním členem. Když vyplníte přihlášku a projdete interview, máte šanci vyzkoušet si řízení vlastního projektu v rámci organizace AIESEC. Jako příklad může posloužit přímo projekt Tvojekariéra.cz či Career Days. Protože se neočekává, že budete všechno umět okamžitě, projdete řadu konferencí, workshopů a seminářů. Je pak na vás, jestli se rozhodnete pracovat v oblasti projektového řízení, marketingu, prodeje, IT, mezinárodních vztahů či financí. „Na začátku mi svěřili propagaci AIESEC mezi studenty, organizoval jsem tehdy prezentaci ohledně států v Jižní Americe. Teď jsem skončil na pozici, kde jsem měl zodpovědnost za PR pro celou brněnskou pobočku, takže jsem byl ve výsledku zodpovědný za finální propagaci AIESEC v městě Brně, komunikaci s médii a vydávání tiskových zpráv,“ říká Jindřich Anděra, který se k organizaci přidal hned v prváku a působí v ní již třetím rokem.

Organizace je finančně soběstačná. „Naše finance pochází kompletně z peněz v rámci partnerství a zprostředkovatelských poplatků za stáže, peníze jdou do dalšího vzdělávání a na samotný provoz,“ potvrzuje Jindra. Členům se platí nedocenitelnými zkušenostmi a kontakty po celém světě. V Brně je najdete nad menzou Vinařská, kde v kanceláři vždycky někoho zastihnete.

{jcomments on}

Na podobné téma

ELSA dělá akce pro právníky

Z ekonoma zahradníkem !

Matematicky myslící chtějí přece všude

Moot court – žádné ticho v soudní síni!