Mít víno jako pracovní náplň. To si vysnil pedagog František Koudela. Vedle navazujícího studia na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity je jeden z padesáti certifikovaných sommelierů v Česku. Svoje zkušenosti předává dál na odborné škole ve Znojmě, kde učí Sommelierství. Krom toho má i řadu dalších funkcí. Jeho receptem, jak všechno zvládat, je dělat jen to, co člověka baví a naplňuje. „Práce s vínem je něco krásného,“ říká s úsměvem na rtech.
František Koudela je muž mnoha povolání a všichni, kdo ho znají, ho obdivují za jeho dochvilnost a spolehlivost. Vedle pedagogické činnosti je předsedou sdružení VOC Znojmo (Vína originální certifikace, 1. apelační systém v České republice, sdružení 15 významných vinařství ze Znojemské podoblasti – pozn. redakce), sommelierem a členem Asociace sommelierů ČR.
Že je těžké to všechno zvládnout? „Celý život dělám jen to, co chci, co mě baví, co se točí kolem vína. A hlavně se obklopuji lidmi, se kterými se mi dobře pracuje. Jde o atmosféru a pohodu. To je polovina úspěchu. Práce s vínem je něco krásného,“ prozrazuje svůj recept, jak vyzrát na plný diář Koudela, který nikdy nemusel hledat práci a vždy si mohl vybírat z několika nabídek. Na druhou stranu připouští, že zas tak jednoduché to není: „Těch povinností, stresů, nepříjemných okamžiků je také dost. Ale mám zásadu, které se držím: nestěžovat si a vše negativní házet za hlavu. Ale jinak je to o pracovitosti a vytrvalosti. Bez svátků, nemocenské, nedělí.“
Rutina? Nikdy!
Rutina se do práce s vínem a s lidmi těžko vloudí. „Ještě se mi to nestalo za posledních šestnáct let. Neustále poznávám nová vína, nové ročníky, stejně tak je to s lidmi. A do toho spousta zajímavých projektů, opět s lidmi a vínem,“ říká odborník na víno.
Původně vyučený kuchař-číšník, který vystudoval vinařskou akademii ve Valticích, jazykovou školu a maturitu si dodělával při zaměstnání, absolvent bakalářského studia na Masarykově univerzitě, nyní získává magisterské pedagogické vzdělání a při tom učí odborné předměty. „V sommelierství se jedná o všeobecné znalosti sommelierů v problematice s tuzemskými víny. Připravuji nejpilnější studenty na sommelierské soutěže. Sommelierství není jen o degustaci a servisu, komunikaci, ale i o hlubokých teoretických znalostech z oblasti vinařství, vinohradnictví, senzoriky, gastronomie, a to z celého světa. Nesmím opomenout i znalosti z oblasti kávy, vody, destilátů a doutníků. Mimochodem vychoval jsem dvě juniorské mistryně České republiky,“ popisuje okruh své pedagogické činnosti dálkový student oboru Učitelství odborných předmětů pro střední školy na Pedagogické fakultě MU.
Koudela patří do první desítky Sommelierské ligy „Sommelier roku“. „Aby se sommelier mohl umístit na vyhlášení Sommelier roku, musí během roku absolvovat soutěže, které se konají. A ze soutěží se dle umístění sbírají body. Soutěž obsahuje padesát testových otázek na celý svět – například vinařské oblasti v JAR, odrůdy v Argentině, půdní složení v Champagne, složení různých destilátů, druhy doutníků, značky vod a podobně. Do soutěže patří také slepá degustace, což znamená popsat co nejpřesněji předložená vína. Vína i destiláty jsou z celého světa – více i méně známé. Takovou oblíbenou disciplínou je dekantace červeného vína. Nebo přiřazování vín ve složitém menu,“ popisuje prestižní klání.
Koudela je bezesporu člověk, který dělá práci snů. Náplní všech jeho povolání a činností je víno a lidé kolem něj. „Díky vínu poznávám hodně nového a zajímavé lidi. Práce sommeliera je celoživotní záležitost,“ uzavírá František Koudela.
„Je potřeba mít tyto vlastnosti: pracovitost, vytrvalost, slušnost, trpělivost a pokoru. A mít také na paměti, že každá zkušenost je dobrá a ne vždy dělat vše za každou cenu.“
VIZITKA
Bc. František Koudela
učitel praktického vyučování, sommelier
SOU a SOŠ Znojmo
www.sousoszn.cz
Pedagogická fakulta MU
Učitelství odborných předmětů pro SŠ
Znojmo
S vínem pracuje 16 let, učí 7 let.