Zpozorněte, pokud si rodina na au pair stěžuje
V momentě, kdy kontakt na předchozí au pair dostanete, neváhejte a ptejte se na vše, co vás zajímá. Cennější informační zdroj totiž neseženete. Může se samozřejmě také stát, že rodina před vámi žádnou au pair neměla a v tom případě je jen na vás, jestli dáte na intuici, nebo nebudete riskovat.
Smlouva přináší jistotu, dá se ale obejít i bez ní
Vyřídit pracovní povolení totiž může být v zemích mimo EU docela problém. I bez smlouvy se často vše obejde v klidu, obzvlášť když máte s rodinou dobré vztahy a v průběhu pobytu se spřátelíte. Ovšem jistota je jistota a v případě komplikací je dobré mít smlouvu v ruce. Je taky možné, že v určitých oblastech světa narazíte na problém – v USA například není prakticky možné pracovat jako au pair bez zastupující agentury, Austrálie nevydává Čechům víza work and holiday. V takovém případě je lepší si domluvit rodinu v jiné zemi, případně to risknout a pracovat v rodině bez smlouvy.
Kromě pracovních víz si musíte vyřídit letenky či jízdenky. Určitě není na škodu uzavřít i cestovní pojištění, obzvlášť když jedete do zemí mimo EU. Nic nezkazíte, pokud pro děti i jejich rodiče přivezete drobné dárky, či suvenýry týkající se České republiky. A nezapomeňte, že i přes maximální opatrnost se může stát, že rodina se nebude chovat podle vašich představ, vždy tak mějte dostatek peněz na návrat domů.
První část článku zde.