Au pair: Jak vyrazit do zahraničí na vlastní pěst? II

25. 6. 2015 | Kristýna Zemanová
Rubrika: Práce v zahraničí, Seriály | Doba čtení: 2 minuty

Práce au pair může být skvělou šancí poznat novou kulturu zblízka a zároven si i něco málo přivydělat. Najít si práci au pair na vlastní pěst stojí nemalé úsilí. Na co všechno si dát pozor, aby náš pobyt v zahraničí coby au pair stál za to?

au pair, bez agentury
au pair, bez agentury
Po maturitě jsem se rozhodla najít si práci jako au pair, a to na vlastní pěst. V minulém díle jsem popsala, kde rodiny hledat?  Jak si ale můžete rodinu prověřit? Hodně si pište maily a volejte přes skype. Z toho už můžete trochu odhadnout jejich charakter. Ptejte se, zda před vámi měli au pair. Pokud ano, požádejte je, zda by vám na ni mohli dát kontakt. Jestliže odmítnou, nebo se to budou snažit nějak zamluvit, můžete si být jisti, že tam byl nějaký problém. K takové rodině nikdy nejezděte.
 

Zpozorněte, pokud si rodina na au pair stěžuje

Taky zpozorněte, pokud budou o své au pair mluvit špatně. Můžou tvrdit, jak byla hrozná, nestarala se o děti ani neuklízela, byla zkrátka celkově nedůvěryhodná, a proto vám kontakt na ni dávat nebudou. Uvědomte si ale, že slyšíte jen jejich stranu příběhu a skutečnost mohla být jiná. To, že měli už v minulosti konflikt s jinou au pair, by vás spíše mělo varovat.

V momentě, kdy kontakt na předchozí au pair dostanete, neváhejte a ptejte se na vše, co vás zajímá. Cennější informační zdroj totiž neseženete. Může se samozřejmě také stát, že rodina před vámi žádnou au pair neměla a v tom případě je jen na vás, jestli dáte na intuici, nebo nebudete riskovat.
 

 

Smlouva přináší jistotu, dá se ale obejít i bez ní

Teď jsme ve fázi, kdy už máte vybranou rodinu a jste rozhodnutí vyrazit. Co všechno budete potřebovat? V první řadě se s rodinou domluvte, jestli chcete smlouvu, nebo vám bude stačit dostávat kapesné na ruku. Asi každá internetová stránka o práci v zahraničí vám doporučí si vše pojistit smlouvou, řada dívek ale i tak pracuje bez smlouvy, tedy „na černo“, protože je to jednodušší.

Vyřídit pracovní povolení totiž může být v zemích mimo EU docela problém. I bez smlouvy se často vše obejde v klidu, obzvlášť když máte s rodinou dobré vztahy a v průběhu pobytu se spřátelíte. Ovšem jistota je jistota a v případě komplikací je dobré mít smlouvu v ruce. Je taky možné, že v určitých oblastech světa narazíte na problém –  v USA například není prakticky možné pracovat jako au pair bez zastupující agentury, Austrálie nevydává Čechům víza work and holiday. V takovém případě je lepší si domluvit rodinu v jiné zemi, případně to risknout a pracovat v rodině bez smlouvy.

Kromě pracovních víz si musíte vyřídit letenky či jízdenky. Určitě není na škodu uzavřít i cestovní pojištění, obzvlášť když jedete do zemí mimo EU. Nic nezkazíte, pokud pro děti i jejich rodiče přivezete drobné dárky, či suvenýry týkající se České republiky. A nezapomeňte, že i přes maximální opatrnost se může stát, že rodina se nebude chovat podle vašich představ, vždy tak mějte dostatek peněz na návrat domů.

První část článku zde.

Na podobné téma

(Ne)odpovíte na nejlepší inzeráty na trhu práce?

Pohádka o Erasmu, aneb jak to bylo doopravdy

Workcamp – něco mezi prací a hrou

Kariéra prodavačky popcornu rychle skončila