Bez cizích jazyků se absolvent neobejde

Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 2 minuty

Známé přísloví „kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“ by mohlo být pozměněno na „čím více jazyků umíš, tím vetší možnost najít práci máš.“ Dnes, kdy se znalost minimálně jednoho cizího jazyka bere jako samozřejmost, ale existuje spousta studentů, kteří studium jazyků podceňují: A je to škoda! Práce se jim totiž hledá o mnoho hůře.

cizí jazyky, angličtina, španělština, čínština, němčina, výhody, ruština, italština
cizí jazyky, angličtina, španělština, čínština, němčina, výhody, ruština, italština
To už dnes ví i absolventka Tereza. Na škole žila v domnění, že bez znalosti jazyků se jí na pracovním trhu podaří nějak proplout. Jaká to ale byla hloupost, zjistila při hledání práce. Ani se skvělými referencemi totiž nemohla najít uplatnění, protože neuměla anglicky. Po nějaké době sice práci našla, ale musela slíbit, že na sobě zapracuje. „Dvakrát týdně po práci běhám do jazykovky a stojí mě to čas, nervy a také hodně peněz. Lituji, že jsem jazykové vzdělání v době mých studií tak podcenila," podělila se o svoje zkušenosti.
Možností, jak jazyk trénovat, je přitom spousta. Jazykové školy nabízejí kurzy různých kategorií a úrovní. Velký zájem je také o certifikáty dokládající znalost jazyka. Pokud jde o angličtinu, nejznámějším typem jsou tzv. Cambridge ESOL certifikáty, vydávané společenstvím British Council.
Cizí jazyky ale nejsou jenom kurzy, certifikáty a „drcení“ slovíček. Je na nich skvělé právě to, že se je můžeme naučit jakoby mimochodem. Zahraniční studijní pobyty jsou k tomu ideální příležitostí. A pokud nejste zrovna cestovatelský typ, proč se nesdružovat se studenty ze zahraničí doma? Do Brna jich každý semestr přijíždí přes tisíc.
 

Jazykový tandem

Jazykový tandem, kdy si místní a zahraniční studenti navzájem pomáhají se svoji mateřštinou, je ideálním a levným prostředkem, jak jazyk potrénovat a ještě se přitom seznámit s cizí kulturou. To potvrzuje i Veronika, taktéž čerstvá absolventka: „Umět cizí jazyky jsem nikdy nebrala jako nějaké privilegium, ale samozřejmost. Na škole jsem se kamarádila se zahraničními studenty, na jeden semestr jsem také já sama vyjela do ciziny a to vám pak ani nepřijde, že cizí jazyk je něco, co byste se museli učit. Je to přirozená součást vašeho života,“ uzavírá Veronika a dodává, že při hledání práce se o kolonku „cizí jazyky“ ve svém životopisu nemusela bát.

Na podobné téma

Jak ušetřit na daních: Uplatněte odečitatelné položky

Trainee program je výhodný pro uchazeče i firmy

Firmy mají propracované kariérní sekce na svých stránkách

Vznikl nový portál. Zprostředkovává doučování