Jak se k práci v kavárně nebo podobném zařízení dostat? Cest je více. Může vás doporučit známý nebo budete obcházet podniky tak dlouho, dokud vás někde nevezmou. Samozřejmě je předchozí praxe výhodou, ale náplň práce obvykle nebývá tak náročná, aby si základní postupy rychle neosvojil i úplný začátečník.
Lenka je studentka stavební fakulty a v kavárně brigádničila asi rok. „Nějakou praxi v pohostinství jsem už měla, protože jsem tři měsíce pracovala jako servírka v jednom řeckém hotelu a třeba míchané nápoje jsem už připravit zvládla. Zatímco v Řecku jsme pracovali jako tým, tady jsem však byla na všechny povinnosti sama – zajišťovala jsem objednávku, přípravu, obsluhu i placení. Rychle jsem si musela zapamatovat postupy přípravy kávy, jak správně našlehat pěnu na latte a cappuccino, jakou teplotu a obsah tuku má mít mléko vhodné ke šlehání, jak správě udělat domácí šlehačku a podobně,“ popisuje Lenka.
Z brigádníka znalcem
Vojtovi je 21 let a studuje na České zemědělské univerzitě. Před více než třemi roky se pozeptal v čajovně Chelsea v Pardubicích, jestli neshánějí výpomoc. Vzali ho a od té doby tam pracuje. Nejtěžší pro něj bylo vyznat se, co kde je, protože po provozovně bylo různě vyskládáno na 60 prachovnic s různými čaji. I když bylo první zaučení rychlé, Vojta přiznává: „Pořádně jsem se vše potřebné naučil asi až po roce. Vlastně se učím pořád.“
Práce v čajovně má bezesporu své klady. Z brigádníka se může stát znalec kávy či čajů a seznámí se s novými zajímavými lidmi. Vojta díky práci v čajovně přečetl mnoho knih a filmů. Ovládá čajový obřad a umí připravit různé typy čaje. „Naučil jsem se mnoho o čajové kultuře, poznal jsem úplně nový rozměr chutí a relaxace,“ vysvětluje. Mimo to se však brigádník může naučit snášet stres a únavu, což mu pomůže v budoucím stálém zaměstnání. Lenka k tomu uvádí: „Naučila jsme se řešit krizové situace a velký tlak, zvládat několik činností zároveň a myslet na tisíc věcí.“
Špatně placená práce
Práce v pohostinství má samozřejmě i své nevýhody. Obvykle nebývá moc dobře placená. Nezřídka se pracuje na černo, není výjimečná odměna 50 Kč za hodinu. Pro Kristýnu, která studuje pedagogickou fakultu a v menší kreativní kavárně pracuje už tři roky, je však největší odměnou spokojený a usměvavý zákazník. Někteří brigádníci jsou placeni podle tržeb, které se odvíjí od počtu zákazníků, což např. v čajovně může být dost vrtkavé. Během celé směny jsou zaměstnanci navíc na nohou, musí perfektně zvládat několik postupů, být šikovní, zruční a rychlí, správně počítat a mnohdy je zapotřebí i trochu otrlosti vůči nerudným hostům.
Kavárny navštěvovat nepřestanu
Lukáš, který pracoval rok v brněnské Alterně, za nevýhodu své práce považoval i to, že se nacházel stále na jednom místě s pořád stejnými lidmi. I když pro něj bylo na začátku naopak nejtěžší naučit se v práci netrávit i volný čas. Nezanevře ale takový brigádník na pití kávy a čaje a navštěvování obdobných podniků? Vojta k tomu uvádí: „Odnaučil jsem se platit za čaj a dýmky, protože vím, jak se to dělá a že je cena strašně přemrštěná.“ Lenka kavárny navštěvuje dál. Mnohem víc si přitom váží lidí, kteří tam pracují. Když se jí stane, že musí chvíli počkat, ví, že to není vina obsluhy, ale že se mohla porouchat nebo dojít spousta zařízení a věcí.