Budoucí makléřka: Praxe je důležitá bez ohledu na peníze

Všichni víme, jak to často v dnešním světě chodí. Vystudujeme nějaký obor, získáme titul, a pokud se nám poštěstí najít práci, mnohdy zavítáme do odlišného odvětví, než kterému jsme se několik let ve škole učili.

0543 maklerska-lidka archiv

Všichni víme, jak to často v dnešním světě chodí. Vystudujeme nějaký obor, získáme titul, a pokud se nám poštěstí najít práci, mnohdy zavítáme do odlišného odvětví, než kterému jsme se několik let ve škole učili. Ludmila Navrátilová, studentka Finanční a pojistné matematiky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, už při studiu „brigádničí“ ve svém oboru, navíc s dobrou vyhlídkou do budoucna!

Ludmila byla o prázdninách přijata na brigádu do realitní kanceláře jako provozní. Jejím úkolem je starat se o reklamu, inzerci a propagaci. Aby se však k této práci dostala, musela obětovat jistý čas. „Uchazečů o práci provozní bylo více,“ vypráví. „Já jsem zde ale vypomáhala již před dvěma roky, měla jsem teda i jistý přehled a vedení mě mělo „vyzkoušenou“. Navíc jsem byla ochotna udělat si čas na neplacené zaškolení,“ dodává studentka Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Letos čekají Ludmilu bakalářské státnice, proto by se mohlo zdát skloubení práce a školy v tomto období velmi náročné. „Naštěstí své úkoly vykonávám přes počítač, takže mi stačí notebook a připojení k internetu a můžu pracovat kdykoliv a kdekoliv. Nemám tedy stanovenou pracovní dobu a mohu si tak své povinnosti v realitní kanceláři plnit tehdy, když mám na ně čas,“ pochvaluje si Ludmila.

0543 maklerska-lidka archivDrobnou výhodu spatřuje v tom, že zde může využít některé znalosti získané studiem vysoké školy. V realitních kancelářích se provádí financování prodejů, takže zde uplatní finanční matematiku. „Musím ale říct, že většina znalostí je podřadná. To, co je důležité, je praxe,“ podotýká budoucí matematička. Zároveň si však uvědomuje důležitost vysokých škol z jiného hlediska: „Škole je potřeba přisoudit jeden veliký klad. Naučila mě, že život je boj a kdo nebojuje, automaticky prohrává. Celý první semestr jsem zápasila sama se sebou a se školou a chtěla z ní odejít. Nakonec jsem ale prvácké těžkosti přečkala a pomalu se blížím ke státnicím, což mi před třemi lety nepřipadalo reálné. “

Nedá se však říct, že by díky této brigádě výrazně zbohatla. Mzda 60 korun za hodinu není pro mnohé příliš lákavá. Ludmila však bere svou nynější práci spíše jako investici do budoucnosti a míří o něco výš. „Současná práce mě docela baví, ale jezdím na pravidelná školení, která mě mají připravit na budoucí zaměstnání, kterému bych se v  této realitce chtěla věnovat – na makléřku,“ doufá ve slibnou budoucnost studentka. Důležité je však nehledět ze začátku na peníze a chtít především pracovat, a tak získávat tolik nutnou a dnes velmi vyžadovanou praxi. Sama vystřídala řadu brigád nepříliš dobře placených. „Sběr ovoce a zeleniny, či práce na vinohradech znamenaly velkou dřinu za málo peněz. Pracovala jsem rovněž v archivu muzejní knihovny, kde jsem třídila a nabízela knihy. Vyzkoušela jsem také „průvodcování“ na rozhledně či výpomoc v  kuchyni nebo číšnici v restauraci,“ líčí své bohaté zkušenosti Ludmila.

A jak je podle ní nejlepší hledat práci či brigádu? Nejsnazším způsobem, jak se dostat k dobrému zaměstnání, je přes známé. Jak sama dodává, občas je potřeba trocha drzosti a dostatek odvahy. „Hledat se musí všude – internet, inzeráty po školách, v novinách. Ale především se nesmíme bát zeptat známých i neznámých. Příliš si nevybírat a vzít práci, která je k dispozici,“ radí mladá studentka. Navíc si myslí, že zaměstnavatele můžete zaujmout už tím, že jste vystudovali školu, která je považována v  naší zemi jako vysoce kvalitní. „Určitě seriózní škola, která má vysokou úroveň, dobrou pověst, kontakty v zahraničí a nabízí spoustu možností, působí lépe než škola s nechvalnými ohlasy. Také to vypovídá něco o kvalitách potenciálního pracovníka.“

Na podobné téma

Život s autorskými honoráři, část 2

Co dělat, když chcete pracovat v Holandsku

Zaměstnavatelé: „Nápady stážistů jsou často velmi přínosné“

Brněnské Symposium pořádá AIESEC