Být mezinárodní je IN

Snaha sdružovat se a vytvářet spolky je u vysokoškolských studentů zjevná. A studenti Fakulty sociálních studií v Brně nejsou žádnou výjimkou, ba naopak jejich aktivita nezná mezí a slučují se, jak jen to jde. Jedním ze spolků je i občanské sdružení Be International.

Snaha sdružovat se a vytvářet spolky je u vysokoškolských studentů zjevná. A studenti Fakulty sociálních studií v Brně nejsou žádnou výjimkou, ba naopak jejich aktivita nezná mezí a slučují se, jak jen to jde. Jedním ze spolků je i občanské sdružení Be International, které vzniklo jako studentská iniciativa v roce 2009. Členové spolku nejčastěji skloňují pojmy „multikulturní vidění světa“ nebo „dobrovolnictví“.

Be International zaměřuje svoji činnost především na oblast lidských práv a politický dialog ve snaze podpořit multikulturní vidění světa, pozvednout hodnoty dobrovolnictví a podnítit větší aktivitu studentů nejen v rovině debat, ale i činů. Hlavní „náplní práce“ je organizace diskusních platforem a konferencí, promítání filmů, účast na nejrůznějších mezinárodních projektech, ale i pořádání projektů vlastních. „Za největší úspěch minulého roku považuji desetidenní česko-gruzínsko-arménsko-kurdský projekt Human is the reason, human is the answer, v rámci kterého proběhla třídenní konference na Fakultě sociálních studií v Brně,“ říká prezidentka Klára Bažantová. Spolek také vydává pravidelný newsletter s názvem Review on Human Rights, který ovšem příští měsíc vyjde již naposledy. „Vsázíme nyní více na interaktivní setkání, například série diskuzí s jedním z nejvýznamnějších politologů současnosti Fareedem Zakariim,“ dodává Klára.

0134 be-internetional archivPokud již přemýšlíte, zda se zapojit a co by vám přinesla participace ve sdružení, vězte, že jistě řadu zajímavých zkušeností. Můžete se účastnit pravidelných schůzek, vyjádřit svůj názor o aktuálním dění, debatovat nad tématy národnostních menšin a ochrany lidských práv. Navíc se můžete také aktivně účastnit mezinárodních projektů, navštívit cizí země a na vlastní kůži zažít odlišné kultury. V loňském roce se členové Be International zúčastnili například projektu Interaction of Religion v Turecku, výměny mládeže zaměřené na srovnání i konfrontaci islámu, křesťanství a židovství.

Jedním z hlavních směrů, kterým se Be International ubírá, je i aktivní podpora dobrovolnictví. Tematika dobrovolnictví se stává stále populárnější, a to nejen mezi aktivními studenty, ale připoutala pozornost dokonce i Evropské Unie, a rok 2011 je tak oficiálně zasvěcen právě dobrovolnictví. Proč se nezačít aktivně zapojovat a přispět dobré věci symbolicky zrovna v době Evropského roku dobrovolnictví?

„Členská základna se rozrůstá a záběry našeho působení se rozšiřují, a to o projekty participativní demokracie v ČR a v Gruzii, mezinárodní dialog s Afrikou, exkurze a další,“ přibližuje aktuální situaci sdružení Klára Bažantová. „V budoucnu se nejvíce těšíme na letošní jaro, kdy vyšleme 3 členy do Rwandy účastnit se projektu Evropské komise a prohloubit africko- evropské partnerství.“

Stát se členem neobnáší nic jiného než se zastavit na některé z akcí pořádaných občanským sdružením, případně kontaktovat některého ze členů. Chce to jen najít čas, chuť a odvahu změnit svoje okolí k lepšímu. Zkušenosti z těchto projektů vám rozšíří obzory, možná změní váš pohled na ostatní kultury a zajisté vypadají velice zajímavě i na vašem curriculu vitae.

Více informací o spolku na www.beinternational.cz

0134 be-international archiv-spolku

{jcomments on}

 

Na podobné téma

Jak se studuje v Kolíně nad Rýnem?

O studijní cestě na sever

Demagog.cz: jeden z nejúspěšnějších studentských projektů

Chorvatsko je nám blízké, tvrdí studentka balkanistiky