Bystří studenti a pracovníci lékařské a přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity si na jaře loňského roku jistě všimli, že se Univerzitní kampus v Bohunicích rozrostl o nové budovy vysokoškolského ústavu CEITEC MU. Kromě toho, že jedna z budov získala titul Stavba roku 2014, najdeme zde, kromě zajímavé architektury, i významnou organizaci představující špičku evropské úrovně z oblasti Life and Material Sciences. Přítomnost pracoviště těchto rozměrů může posloužit vysokoškolským studentům jako odrazový můstek pro jejich vědeckou kariéru.
Ceitec PhD School
Jaké přesně jsou tedy možnosti? CEITEC má primárně za cíl vědu a výzkum, přesto chce poskytnout studentům vzdělání a tréning pokrývající expertízu CEITECu v rámci tří doktorských studijních programů zaštítěných tzv. CEITEC PhD School. Dva programy – Life Sciences a Advanced Materials and nanosciences již přijímají studenty k řádnému studiu, třetí – interdisciplinární program - se otevře v příštím roce. Studenti se po přijetí stávají přirozeně členy výzkumného týmu, ale zařazení mezi profesionální vědce předchází nelehké výběrové řízení. „Školitelé vybírají kandidáty ke studiu v rámci mezinárodního přijímacího řízení. Konečný výběr a rozhodnutí, koho do svého týmu přijmou a komu nabídnou možnost absolvovat doktorské studium pod jeho vedením, předcházejí série rozhovorů a ověřování znalostí před výběrovou komisí,“ říká doktorka Kostlánová, vedoucí Odboru podpory vědy a studia na Ceitecu.
Stáže i diplomové práce
Kromě plnohodnotného doktorského studia je možné se na Ceitecu zúčastnit i krátkodobějších letních či zimních škol a stáží. Tyto aktivity umožňují studentům rozšířit svoje znalosti v daném oboru, není však vyloučeno, že mohou pro konkrétního studenta znamenat začátek dlouhodobější spolupráce. Tomáše Konečného, studenta třetího ročníku oboru Molekulární biologie a genetika, emailem kontaktoval přímo vyučující. Nabídka ho okamžitě zaujala a díky tomu již dva roky pracuje na vědeckém projektu. „Moje práce je zaměřená na studium rostlinných hormonů. Do Ceitecu nechodím pravidelně, ale kdykoli mám čas, jsem tam. Můj studijní obor mi bohužel nedovoluje zahrnout v bakalářské práci praktickou část se svými výsledky, proto práci, kterou teď vykonávám v Ceitecu, budu publikovat až v diplomce,“ říká Tomáš o své činnosti.
Perspektivní vyhlídky
Není překvapením, že spolupráce s výzkumným centrem může pro studenta znamenat výborný začátek pro jeho vědeckou budoucnost. Doktorka Kostlánová se v souvislosti s doktorským studiem vyjadřuje takto: „Na doktorské studium nepohlížíme jako na poslední stupeň vzdělávání, ale jako na první krok v kariéře vědeckého pracovníka.“ Jasno má i Tomáš Konečný: „Po dokončení studia bych rád pokračoval ve výzkumu někde v zahraniční.“
Doktorské studium není konečný krok ve vzdělání, ale první krok v kariéře vědce.