Cesta studentskou organizací – jak udělat první krok a kam až se dá dojít

9. 11. 2015 | Externista
Rubrika: Studentské aktivity, Studium | Doba čtení: 2,5 minuty

V průběhu studia se každý dříve nebo později v nějaké formě setká s některou studentskou organizací. Přečte si od nich článek na webu, jde na party, na kurz nebo přednášku, zúčastní se letní školy nebo se mu o ní zmíní známý mezi řečí. A v tu chvíli ho většinou alespoň na chvíli napadne… Co je to vlastně za lidi, co tohle dělají? A dělají to úplně zadarmo? Proč jako? Měl bych se přidat? A jak? A co z toho nakonec budu mít? Pojďme se tedy na studentské organizace podívat trochu blíž.

studentské organizace, ISC, AIESEC,MUNIE, spolky, dobrovolnictví, IFMSA
studentské organizace, ISC, AIESEC,MUNIE, spolky, dobrovolnictví, IFMSA
Studentských organizací je při naší univerzitě obrovské množství. Jak se v tom vyznat? Nejlépe se poptat starších spolužáků nebo si otevřít stránky fakulty nebo jednoduše Google a začít hledat. Pro snazší orientaci přikládám na konci článku seznam a odkazy na alespoň některé spolky a organizace.


Když už si vyberu a rozhodnu se do něčeho pustit, kde vlastně začít?

Moje vlastní zkušenost se vztahuje k organizaci IFMSA CZ, která funguje při Lékařské fakultě MU. V IFMSA se koná vždycky na začátku semestru, podobné schůze mívají i ostatní organizace. Slovo dalo slovo, potkala jsem pár aktivních členů a jakmile člověk jejich činnost pozná blíž, chytne ho to a už nepustí.

Denisa Králová, prezidentka Masarykovy studentské unie o svých začátcích říká: „Už o prázdninách před začátkem studia jsem si vybrala tři potenciální spolky, do kterých bych se chtěla zapojit. Do MUNIE jsem pak nastoupila hned v říjnu. Přes asistenta HR (Human Resources, pozn. aut.) jsem se od druhého semestru stala vedoucí oddělení, později organizovala první ročník Plesu studentů MU, vedla projektovou sekci, vykonávala funkci viceprezidenta a nyní od prosince 2014 celou organizaci vedu.“

Názor, že čím dříve člověk začne, tím lépe, zastává i prezidentka Sdružení studentů stomatologie ČR, Kateřina Křenková. „Hned na začátku studia jsem se do sdružení zaregistrovala a účastnila se akcí, které pořádalo. Seznámila jsem se s aktivními členy, jela na Valnou hromadu a přes organizaci plesu, stomatologického kongresu atp. jsem nakonec skončila až u prezidenta.“

 

Proč to vlastně dělat a co z toho člověk má?

Denisa Králová práci v MUNII popisuje takto: „Činnost v MUNII mi dává smysl. Organizace akcí a řízení týmu mě baví a naplňuje a věnuji mu velkou část svého volného času. Vždycky jsem se snažila dělat více než pouhé splnění úkolu, zajímala jsem se, ptala a chtěla nejen sebe, ale i ostatní a celou organizaci posouvat dále.“

„Studentské Rádio R mi opravdu hodně dalo. Nejen zkušenosti ale i spousta zábavy a zajímavých kontaktů. Na konci loňského roku jsem se stal ředitelem rádia a i tato funkce mě posunuje dál a dál. Řídit kolos o 170 lidech člověka hodně naučí. Proto přihlášení do tohoto spolku rozhodně nelituji,“ říká Jakub Pavlík, současný ředitel Radia R.

Některé spolky při Masarykově univerzitě:

MUNIE – Masarykova studentská unie
IFMSA CZ – působí při LF MU, org. studentů Všeobecného lékařství
Rádio R – působí pod FSS
SSS ČR – při LF MU, organizace studentů oboru Stomatologie

Většinu dalších spolků je možné nalézt na webových stránkách fakult.

PAVLA MIŘÁTSKÁ/ Studentka LF a lokální prezidentka IFMSA CZ, která o svých zkušenostech z IFMSA píše detailněji zde.

Na podobné téma

Jak se dělí jazyková gramotnost

Studenti sociálních studií nelení

Ples Pedagogické fakulty MU se blíží

Výzkum na hřbitově: trochu jiná archeologie