Cestujte a pracujte již při studiu, radí mladá personalistka

Ještě nemá dostudovanou vysokou školu a už pracuje na prestižní adrese. Absolventka bakalářského studia na FSS a studentka magisterského studia tamtéž se díky pracovní stáži dostala do londýnského hotelu Hilton. Markéta Venyšová se s námi podělila o to, jaké studijní obory má za sebou a co je náplní její práce v Londýně.


To, že mají studenti na svém životopisu pracovat už během studia, se obecně ví. Jedním z důkazů je Markéta z Fakulty sociálních studií, která je v současné době v rámci svého magisterského studia na stáži v Londýně.
 
Markéta vystudovala Sociální politiku a sociální práci v kombinaci s žurnalistikou. Po bakalářské státnici si podala přihlášku na Veřejnou politiku a lidské zdroje. „Je to nový obor, který potřebuje vychytat spoustu much, ale má velký potenciál. Většina mých spolužáků pracuje na poloviční úvazek přímo na HR pozicích ve firmách již během studia a poté plynule naváží na plný úvazek.“
 
Absolventka bakalářského studia na FSS popisuje průchod svým studiem velmi pestře: „Některé dny jsem měla pocit, že školu kvůli objemu učiva nemám šanci dokončit. Pak jsem těžké zkoušky zvládla a vše zase viděla růžověji. Obecně patří FSS k těm těžším fakultám, ale já během studia zvládala i pracovat, věnovat se svým koníčkům a chodit do kaváren s kamarády.“
 

„Vysněné povolání dodnes nemám“

Přestože Markéta finišuje magisterské studium, tvrdí, že vysněné povolání nikdy neměla a nemá ani nyní. V současné době však pracuje jako HR asistentka: „Po studijním pobytu v Norsku jsem si řekla, že vyzkouším pracovní stáž. Na množství životopisů zareagoval hotel Hilton v Londýně, kde pracuji od ledna.“ Náplní její práce jsou pohovory, školení zaměstnanců, aktualizace databází zaměstnanců, ale také kopírování a skartování.
 
Nabízí se otázka, jak může někdo, kdo není rodilým Angličanem, vést pohovory v londýnské firmě. Odpověď je jednoduchá: „Londýn je velmi multikulturní město a v podstatě se nikdo nepozastavuje nad tím, že nejste Brit. Moje manažerka je například Švédka. Upřímně řečeno, spíše mě překvapí, když na nějakého rodilého mluvčího narazím.“ 


Brno lepší než Londýn?

Londýn je podle Markéty město plné možností a inspirací, je však také hodně velký a za prací se často musí cestovat i hodinu. Přesto, že studentka miluje tamní trhy, kavárny a procházky mimo centrum, tvrdí, že v Londýně si uvědomila, jak moc má ráda své rodné Brno.
 

Rada na závěr

Markéta má pro všechny naše čtenáře jednu radu: „Jako studenti máme spoustu možností, kam vycestovat – za peníze z EU můžeme jet na studijní či pracovní stáž. Toho by se mělo využít! Pokud chcete zůstat doma, najděte si brigádu nebo poloviční úvazek ve sféře, kterou studujete. Na všech pohovorech se vás totiž budou později ptát na vaše pracovní zkušenosti a je vždycky plus, když máte co nabídnout. “
 

VIZITKA

Bc. Markéta Venyšová
HR asistentka
hotel Hilton, Londýn
 
Fakulta sociálních studií, MU Brno
Sociální politika a sociální práce
Během magisterského studia na stáži v Londýně.

Na podobné téma

Infopodnikání. Proč a jak u nás (ne)funguje?

Pracovní stáž mi nastartovala kariéru

Infopodnikání: Velký trend ve světovém i českém byznysu

Ministerstvo: Podpoříme zaměstnávání absolventů!