Chci změnit svět, vzkazuje ředitel UNIFERu

„Týden má přeci 168 hodin,“ vysvětlil mi Stanislav Gálik, když jsem se ptala, kde bere čas na všechny svoje aktivity. Je mimo jiné ředitelem společnosti UNIFER, zakladatelem oděvní firmy Galard, vyučuje na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a chce změnit svět k lepšímu. Jeho recept je prostý: makat, makat a makat.


Cílevědomý absolvent oboru Psy­chologie Stanislav Gálik tvrdí, že jediná cesta k úspěchu vede přes tvrdou dřinu. „Mám dva dru­hy studentů. Jedni se mě chodí ptát, co mají dělat, aby byli úspěšní. Ti dru­zí se ptát nemusejí. Dávno se zapo­jili do nejrůznějších projektů a pracují na své budoucnosti, místo aby houpali při přednášce nohama pod židlí a přemýšleli, do které hospody večer zapadnou,“ říká výmluvně.
 

Pracovat při škole je normální

Na otázku, proč si vybral studium psychologie a ne jinou školu, odpo­vídá prostě: „Co může být zajíma­vější než se zabývat lidmi a jejich myšlenkami?” Svoje zaměření začal využívat už při škole. „Měl jsem cíle a věděl jsem, že dělat psychoterapii v pětadvaceti letech není cesta pro mě,“ popisuje. Proto se vrhl do ko­merční sféry a jako manažer spolupracoval třeba se společnostmi O2, Tesco či s Komerční bankou. „Podle mě je samozřejmé pracovat už při studiu, bez toho to nejde,“ myslí si absolvent Masarykovy univerzity původem ze Slovenska.
A někde mezi dobře i nedobře oble­čenými kolegy ve firemním prostře­dí se zrodila myšlenka na založení vlastní oděvní společnosti. „Věděl jsem, že je pro to prostor na trhu, oblékání mě začalo zajímat a měl jsem kolem sebe skvělé lidi a kon­takty. Tak jsem investoval trochu peněz a ono se to rozjelo,“ popisuje Stanislav svůj podnikatelský nápad téměř jako samozřejmost.
 

UNIFER je velká věc s budouc­ností

Za obrovskou příležitost k seberea­lizaci považuje Stanislav společnost UNIFER, kterou sám řídí. „Považuji UNIFER za jeden z nejzajímavějších a nejpotenciálnějších projektů, vi­dím v něm budoucnost pro vzdělá­vání,“ popisuje. Pod heslem „Chce­me dát univerzitním studentům příležitost realizovat své pracovní sny“ pomáhá Stanislav Gálik lidem, kteří mají zájem rozjet svou kariéru a potřebují v začátcích profesionální podporu. „Člověk by se neměl bát investovat do vzdělání, to je jediná investice, kterou vám nikdo ne­vezme a můžete ji mnohonásobně zúročit,” apeluje.
Sympatický podnikatel a snad tro­chu i dobrodruh na poli podnikání. Stanislav Gálik mluví plynulou řečí na pomezí slovenštiny a češti­ny, ale při rozhovoru se snaží spíš o to druhé. Jako mnozí i on vyrostl v paneláku, jeho táta byl horník. „Ani jeden z rodičů nemá vysokou školu, a přesto považují vzdělání za tu nejdůležitější věc, na které nikdy u mě s bráchou nešetřili,” vypráví absolvent Filozofické fakulty s titu­lem PhDr. „Rozhodně jsem se tedy jako manažer nenarodil. Člověk musí strašně makat a nemyslet si, že něco přijde samo. Prostě chytit kaž-dou příležitost za pačesy,“ dodává.

Stanislav Gálik je nejen podnikate­lem v několika různých oblastech, ale také vysokoškolským pedagogem. A ve vzdělávání vidí i svou bu­doucnost. „Chtěl bych zlepšit způ­sob vzdělávání na celém světě. To je jediná cesta k rovnováze, Afrika ne­potřebuje peníze, ale vzdělání. A to je hlavně o inovacích, o tom, aby byl student lepší než jeho učitel, čehož se ale samotní pedagogové mnohdy bojí. Je potřeba jít o krok dál,” uza­vírá vyprávění svou velkou vizí.

Nechápu, jak může někdo jít pra­covat do Tesca za padesát korun na hodinu místo toho, aby vzal neplacenou pozici třeba v IBM.“
 

VIZITKA

PhDr. Stanislav Gálik
výkonný ředitel
UNIFER, o.p.s.
www.unifer.cz
Filozofická fakulta MU
Psychologie
Brno
Ve svých 27 letech je ředitelem společnosti UNIFER, založil Galard a Berry’s Juice, vyučuje na Filozofické fakultě MU a další.

Článek vyšel v tištěné brožuře Jdi pracovat! 01/2014.

Na podobné téma

Respekt ke kávě se Baristovi roku prohloubil v Kolumbii

Z operátora v call centru až k vedoucím pozicím

Medik by si měl teorii osahat v praxi. I nepovinně

Za podnikáním se odstěhoval stovky kilometrů