Čím může absolvent oslnit, když nikdy nepracoval

Někteří absolventi reagují na pracovní nabídky bez zaujetí a jejich životopisy jsou nudné. Personalistu nezajímavé CV samozřejmě nezaujme a uchazeč se tak dostane do bludného kruhu, kdy je stále odmítaný a čím dál více ztrácí chuť pokoušet se o jiné pracovní místo, kde ho pravděpodobně opět odmítnou. Zde jsou mé rady a postřehy, čím můžete svůj životopis obohatit.

absolvent, hledání práce, cv, životopis
absolvent, hledání práce, cv, životopis

1. Nepodceňujte motivační dopis

Spousta uchazečů, kteří svůj životopis posílají na desítky pracovních pozic a vlastně ani nevědí přesně kam, často posílají pouze přílohu bez jakéhokoliv textu v e-mailu. Doporučuji napsat alespoň několik vět, kde bude napsáno, o jakou jde společnost, jak se jmenuje pozice, proč vás zaujala (hlásím se na pozici právníka, protože už od kolébky miluji práva) a dále, že jste již podobnou práci dělal/a, klidně v rámci školního projektu a bavila vs.

2. Uvědomte si, že šedých a nudných životopisů přijdou personalistovi desítky

A ani já nemám ráda prázdné a nudné životopisy, na kterých je vidět, že si s nimi uchazeč nedal mnoho práce a vyplnil pouze šablonu z jednoho ze vzorů, které všichni personalisti samozřejmě dobře znají. Nemáte-li praxi, kterou můžete v životopisu vyzdvihnout, pohrajte si s grafikou a udělejte životopisu nějakou parádní úpravu, která každého zaujme, zvláště tehdy, usilujete-li o tvůrčí pozici.

3. Připojte k životopisu fotografii

Každý personalista ať chce, nebo ne, dá na sympatie. Připojením fotky se mu přibližujete a není proto překvapením, že vidí-li na obrázku sympatický a usměvavý obličej, je shovívavější k obsahu takového životopisu. Slečny, které mají tendence dávat si do životopisu fotografie v plavkách, vyzývavých pózách, či dokonce spodním prádle musím upozornit, že personalistky jsou většinou ženy, které k těmto fotkám velké sympatie nechovají.

4. Neposílejte životopis prázdný

Zavzpomínejte, pro koho jste kdy jakkoliv pracovali, klidně zadarmo pro kamaráda, v otcově firmě, či v rámci školního projektu, počítá se všechno. Spousta uchazečů také uvádí své koníčky. To nemusí být na škodu, uvádějte ale spíše relevantní koníčky, nebo alespoň zajímavé, které by mohli být tématem na potenciálním osobním pohovoru. Rozhodně je však třeba si uvědomit, že všichni chtějí pracovité a šikovné pracovníky, proto neuvádějte koníčky, které by tomuto odporovali (třeba sledování filmů a časté návštěvy hospod – zní to absurdně, ale už i to jsem v životopisu viděla)

5. Oživte svůj životopis

Připojte k životopisu něco, co personalistu zaujme. Na příklad psychotest, či odkaz na absolventskou dotaci.

A poslední rada na závěr:
Uvědomte si, že úspěšné zvládnutí pohovoru není konec celé té dlouhé cesty, ale začátek pracovního života a že práci, na kterou Vás přijmou, budete posléze muset vykonávat. Proto neodepisujte na kdejaký nesmysl a neplýtvejte časem vás i druhých, ale pouze na ty pozice, na kterých si umíte představit pracovat.

 

Na podobné téma

Jobote – neotřelý recruiting

Good CV, good job?

Nově: Podpora v nezaměstnanosti pro studenty

Zaručená mzda – minimální mzdové tarify