Co čekat od novely zákoníku práce? 2. část

Poslanecká sněmovna před nedávnem schválila novelu zákoníku práce účinnou od 1. ledna 2012. Pojďme se seznámit se změnami, které přináší. Jedná se zejména o úpravy týkající se pracovní doby, práce přesčas, zkušební doby, výpovědních důvodů, pracovního poměru na dobu určitou, odstupného, moderačního práva soudu, dočasného přidělení a dohody o provedení práce.

0584 zakonik-prace2 msofficePoslanecká sněmovna před nedávnem schválila novelu zákoníku práce účinnou od 1. ledna 2012. Pojďme se seznámit se změnami, které přináší. Jedná se zejména o úpravy týkající se pracovní doby, práce přesčas, zkušební doby, výpovědních důvodů, pracovního poměru na dobu určitou, odstupného, moderačního práva soudu, dočasného přidělení a dohody o provedení práce.

1. část změn

 

Výpověď zaměstnance

K důvodům, kdy může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, přibude důvod nový spočívající v porušení režimu práce dočasně neschopného pojištěnce zvlášť hrubým způsobem. Tento důvod se vztahuje na případy, kdy zaměstnanec v pracovní neschopnosti nedodržuje léčebný režim – opouští domov mimo vycházky a podobně.

Pracovní poměr na dobu určitou

Nově bude možno sjednat pracovní poměr na dobu určitou v délce až 3 let, přičemž se prodloužení pracovního poměru o další tři roky může opakovat dvakrát po sobě – dohromady bude nepřetržitý pracovní poměr dosahovat maximální délky trvání 9 let. Smlouva na dobu určitou smí být tedy opakována (prodloužena) nejvýše dvakrát. Tento limit se "vynuluje" až po uplynutí tří let od skončení předchozího poměru. Stávající právní úprava sice umožňuje uzavřít pracovní poměr na dobu určitou jen na dva roky, avšak opakování je neomezené (např. každý měsíc mohu uzavřít novou smlouvu).

0584 zakonik-prace2 msoffice

Odstupné

Odstupné by při rozvázání pracovního poměru mělo být odstupňováno podle délky pracovního poměru u konkrétního zaměstnavatele, a to takto ("věrnostní princip"):
- při trvání pracovního poměru méně než 1 rok by mělo být ve výši nejméně 1 průměrného měsíčního výdělku,
- při trvání pracovního poměru alespoň 1 rok a méně než 2 roky by mělo činit nejméně dvojnásobek průměrného měsíčního výdělku a
- při trvání pracovního poměru u zaměstnavatele alespoň 2 roky by mělo činit nejméně trojnásobek průměrného měsíčního výdělku
Nová úprava odstupného je poněkud velkorysejší pro zaměstnavatele a skoupější pro zaměstnance než úprava předchozí, kdy se odstupné vyplácelo bez ohledu na délku trvání pracovního poměru v částce tří průměrných výdělků.

Moderační právo soudu

Moderační právo soudu bude využíváno u sporů o platnost/neplatnost výpovědi nebo okamžitého zrušení pracovního poměru. Tyto spory totiž bývají dlouhé a prohraný spor pro zaměstnavatele znamená úhradu ušlé mzdy či platu za celou dobu trvání soudního sporu. Po novele bude soud oprávněn zasáhnout a náhradu mzdy snížit, přičemž soud přihlédne k tomu, zda byl zaměstnanec mezitím jinde zaměstnán, jakou práci tam konal a jakého výdělku dosáhl. Soud bude moci využít moderačního práva u sporů, kde náhrada mzdy náleží za období delší než 6 měsíců.

Na podobné téma

Zájmem Age Managementu jsou hlavně starší lidé

Nová pracovněprávní rubrika VZORY startuje

Za zaměstnání absolventa dotace

Tři postřehy z výběrového řízení