Co dělají informatici při studiu

21. 11. 2013 | Lucia Blahútová
Rubrika: Brigády, Práce

Informatika je obor, který v dnešní době nabízí nesčetně možností, a to jak po absolutoriu, tak i během studia. Mnoho informatiků má úvazek již při škole. Co dělají studenti Fakulty informatiky na Masarykově univerzitě při studiu? Našli jsme 3 studenty a 3 různé přístupy.

ITStudium informatiky na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity rozhodně nedovoluje studentovi, aby se příliš flákal. Tedy pokud neplánuje být věčným studentem. Zkouškové období není jediný čas, kdy se student musí věnovat škole. Není divu, že minimálně v prvních dvou letech studia se student věnuje hlavně škole. I tak je ale informatika jednou z oblastí, která umožňuje studentům  občasné přivýdělky v oboru již při škole. Zeptali jsme se některých studentů, jak na to...

Škola a víc zatím nic

Studentka 2. ročníku Aplikované informatiky Petra se zatím naplno věnuje studiu. Je pro ni dost časově náročné, obzvlášť tenhle semestr, protože má dva programovací jazyky. Záleží taky, jaká část semestru právě probíhá. Nejhorší je to prý v půlce semestru, kdy se píšou vnitrosemestrální písemky. Brigádu by si určitě chtěla najít, ale nejspíš až ve 3. ročníku. Momentálně si myslí, že by brigádu nestíhala. Obor, který studuje, ji moc baví. Některé předměty sice nepatří mezi její oblíbené, ale na jinou školu by nešla.

Brigáda jako tester

0976 co-delaji-informatici pixcmacMartin je student 3. ročníku Aplikované informatiky. Momentálně brigáduje ve firmě Redhat. Informatikům tuto firmu jistě nemusím představovat. Brněnská pobočka Redhat je největším světovým střediskem společnosti. Produkuje významnou komerční distribuci operačního systému Linux, jmenuje se Red Hat Enterprise Linux. Martinova funkce se nazývá automatizace testů. Znamená to, že píše testy pro Red Hat distribuce Linuxu. Testování je v informatických firmách velmi důležité. Není příjemné, když se zjistí, že program nefunguje správně až poté, jak ho začnou používat tisíce lidí. Martin šel do firmy vyzkoušet pohovor a usmálo se na něj štěstí. Svou pracovní pozici si nevybíral, nabídli mu tam právě toto místo a on nabídku přijal. Za týden má pracovat 20 hodin, ale říká, že většinou to je trochu víc. Školu s prací pro něj vůbec není těžké skombinovat. Povinné cvičení si může dát na termíny, které mu vyhovují. Přednášky občas vynechá. V této práci plánuje pokračovat i po skončení studia. Může to být na jinou smlouvu, v jiné firmě, ale určitě v oblasti IT.

Poloviční úvazek při psaní bakalářky

Tomáš právě píše svou bakalářku a přitom pracuje na poloviční úvazek v české IT firmě AutoCont. Poloviční úvazek znamená, že je prakticky klasický zaměstnanec se všemi výhodami i nevýhodami. Náplní jeho práce je psát bezchybný kód za co nejkratší dobu. To, co dělá, je dost závislé na konkrétním projektu. S každým projektem přichází něco nového. Jeho práce je i o komunikaci. Dostává zadání od analytiků, které zpracuje, naprogramuje a pak výsledek práce posílá testerem. Práci našel způsobem přišel jsem, hledal jsem a našel jsem. Chtěl možnost, jak zaměnit teoretické základy získané ve škole za praktické zkušenosti. Říká, že v IT stačí trochu projevit zájem a najít práci není problém. Těžší je v práci setrvat a být pro firmu přínosný. Když ještě neměl práci, během semestru měl poměrně dost volného času. Studiu se intenzivně věnoval pouze během zkouškového období. Zkombinovat práci se studiem tedy nebyl velký problém, tři volnější měsíce během semestru zaměnil za práci a během zkouškového se může dohodnout se zaměstnavatelem, nebo si vzít dovolenou.

Studenti informatiky se rozhodně nenudí. I když studium může být časově náročnější, dá se při něm i pracovat nebo věnovat jiným věcem. Na FI MU je velkou výhodou možnost sestavit si vlastní rozvrh. To může být i cesta k získání praxe, jelikož škola nenabízí mnoho způsobů, jak využít teoretické vědomosti. Je však třeba být aktivní a hledat!

Na podobné téma

Na vlastní kůži: JobAcademy pohledem řečníka

Založení firmy na virtuálním sídle

Adéla absolvovala stáž v České pojišťovně, teď tam pracuje

Jaké brigády mají studenti Přírodovědecké fakulty