Co dělat, když chcete pracovat v Holandsku

17. 10. 2012 | Petra Havlišová
Rubrika: Brigády, Práce | Doba čtení: 2,5 minuty

Česká a slovenská komunita v Holandsku se stále více rozrůstá. Někteří jedou za prací a praxí, jiní „pouze“ za studiem, vzhledem k životním nákladům a školnému se však i zde pár euro navíc hodí. V Holandsku vás čeká nejen vyšší mzda ve srovnání s českými brigádami, ale i nekonečné zařizování na úřadech. Hlavní rada zní: nezapomňte na magické BSN.

holandsko, práce, nizozemí, briigáda
holandsko, práce, nizozemí, briigáda

Povolení k pobytu a magické BSN

Holandsko po vstupu ČR a další států do EU využilo možnosti ochránit si svůj pracovní trh. Dobrou zprávou však je, že přechodná období pro volný pohyb pracovníků trvala pouze do 1. května 2007. Od tohoto data není potřeba pracovního povolení pro práci v Holandsku.  První, co vás pravděpodobně čeká, je shánění ubytování a poté také registrace na Gemeente – neboli na místní radnici a to v případě, že chcete v zemi pobývat déle než tři měsíce. Zde budete muset předložit nájemní smlouvu a pas, případně občanský průkaz. Oplátkou vám do pár týdnů přijde potvrzení s vaší novou adresou, ale hlavně s osobním registračním číslem Burger Service Nummer – BSN. Toto číslo je nezbytné při hledání práce, po jeho obdržení jste totiž vedeni v systému sociálního zabezpečení a daní. Pokud se z nějakého důvodu na radnici neregistrujete a BSN  i přesto potřebujete, je nutné si domluvit schůzku na příslušném finančním úřadě. Vyřízení opět trvá kolem tří týdnů. Po této proceduře má pracant povinnost se nahlásit i Imigrační a naturalizační úřad, kde vyžadují vaše pojištění a účel pobytu.

Bankovní účet

Váš zaměstnavatel vám pravděpodobně bude chtít posílat vaší výplatu na holandský účet. Zřídit si jej můžete u bank ABN-AMBRO, RABOBANK, ING či dalších. Možná vás překvapí pravěké praktiky některých jmenovaných bank (jakékoliv změny řešeny poštou, nekonečné čekání na PIN kódy a další problémy) stejně jako možná budete zaskočeni online- bankovnictvím v holandštině. Někde vám nabídnout instrukce v angličtině, jinde vám napoprvé poradí.

Pojištění

V Holandsku musíte být ze zákona pojištěni a to i v případě, že jako studentovi vám stačí Evropský průkaz zdravotního pojištění. Stěžejním je zde právě pracovní poměr. Od chvíle, kdy pracujete je holandské pojištění nezbytné. Pojistit se můžete online nebo využít služeb některé z holandských pojišťoven. V Holandsku je jednotná cena za zdravotní pojištění (v roce 2012 je to cca 107 EUR měsíčně). Není třeba se radovat předčasně – pacient je tak jako tak prvních několik stovek EUR hradit ze své kapsy či na léčbu přispívá do dané výše (tzv. vlastní riziko) a teprve poté je „pokryt“. Příjemnou zprávou však může být možnost zažádat i o příspěvek na pojištění u příslušného finančního úřadu (Belastingdienst)

Další tipy

Mzdy se pohybují podstatně výše než u nás, ale tomu odpovídají i daleko vyšší životní náklady. V Holandsku je stanovena jednotná minimální mzda od věku 23 let. Pod touto věkovou hranicí je minimální mzda odstupňována.
Nepříjemnou komplikací je povinnost vyplňovat daňové přiznání.
Pokud zároveň s prací v Holandsku studujete, určitě vás potěší možnost si zažádat o finanční podporu tzv. Studiefinanciering (cca 260 EUR). Stačí vyplnit formuláře u holandské IB Groep spolu s doklady, pracovní smlouvou a potvrzením o studiu. Poté máte nárok i na dopravu zdarma.
Ačkoliv je možné, že vám štěstí bude přát a vystačíte si s angličtinou, je spíše pravděpodobné, že znalost holandštiny po vás bude vyžadována. Přinejmenším v kontaktu s úřady – úřední dopisy jsou zásadně v holandštině, telefonní linky jsou opět obsluhovány hlavně v holandštině.

Ačkoliv je Holandsko vyspělou zemí, pravděpodobně na hodně místech plně neobjevili kouzlo elektronické pošty a proto se obrňte trpělivostí při čekání na úřední dopisy všeho druhu.

Na podobné téma

Podnikání na internetu při zaměstnání: bez čeho se neobejdete?

Co má zájemce vědět o brigádě v McDonaldu

Jak skloubit práci a studium na Fakultě informatiky

Startu podnikání předchází byznys plán