I. Začněte si ihned aktivně hledat novou práci
V žádném případě nezaujímejte stanovisko, že si dva tři týdny odpočinete, a pak se pustíte do hledání nového zaměstnání. Práci je totiž třeba hledat okamžitě! Zkuste si uvědomit, že především u profesí, které vyžadují středoškolské či vysokoškolské vzdělání, často výběr nových zaměstnanců trvá až několik měsíců – a to od vypsání výběrového řízení, absolvování pracovních pohovorů, testů osobnosti či psychotestů, zdravotní prohlídky až po vyhodnocení kandidátů.
Přistupte k hledání práce aktivně. Vhodnou pozici vyhledávejte na internetových pracovních portálech, na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí nebo v tištěných inzertních periodicích. Případně se můžete obrátit také na služby personální agentury.
Od věci není oslovit e-mailem potencionálního zaměstnavatele a poslat mu v příloze svůj životopis. Zkuste také navštívit webové stránky konkrétní firmy. Ne každá společnost totiž inzeruje na webových pracovních portálech a nabídky konkrétní pracovní pozice uveřejňuje přímo na svém webu.
Rada: Nabídky rozesílejte všem možným potenciálním zaměstnavatelům. Nikdy se nespoléhejte jen na jednu cestu!
II. Zajděte na úřad práce
Ještě než vám v původním zaměstnání uplyne výpovědní doba, můžete si na kterémkoli úřadu práce zažádat o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Jestliže to učiníte, bude vás úřad práce informovat o volných pracovních pozicích, jež by pro vás mohly být vhodné.
Až vám výpovědní doba skončí, je důležité, abyste se zaevidovali na úřadu práce v místě svého trvalého bydliště, tedy osobně zažádali o zprostředkování zaměstnání, a to prostřednictvím formuláře Žádosti o zprostředkování zaměstnání, a dále vyplnili formulář Žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Berte v potaz, že člověk evidovaný na úřadu práce má samozřejmě nejen svá práva, ale i povinnosti.
III. Na co při hledání zaměstnání nezapomenout?
- Vyšperkujte si svůj životopis.
- Oprašte, anebo zdokonalte své jazykové schopnosti.
- V případě potřeby využijte rekvalifikační kurz úřadu práce.
- Buďte zdravě sebevědomí, při hledání nové práce se nepodceňujte.
- Zkuste při hledání nové práce trochu slevit ze svých nároků.
- Neobviňujte se a stále se sama sebe neptejte, proč právě vás vyhodili z práce.
- Nebuďte na hledání práce sami, oporou v této těžší životní chvíli by vám měli být vaši nejbližší.
- I když se vám například několik měsíců hledání nové práce nedaří a chodíte neúspěšně od pohovoru k pohovoru, nenechte se otrávit. I když je nalezení nové práce v některých případech jako běh na dlouhou trať, snažte se být stále aktivní, otevření a pozitivně myslící.
Pokud se na vás usměje štěstí a díky svým schopnostem a zkušenostem najdete novou práci, je vaší povinností, abyste nejpozději do osmi kalendářních dnů oznámili příslušnému úřadu práce nástup do nového zaměstnání. V opačném případě vám hrozí až sankční vyřazení, které by mohlo negativním způsobem ovlivnit vaši další případnou evidenci na úřadu práce.