Co nabízí úřad práce absolventům

29. 1. 2015 | Adéla Zimolová
Rubrika: Personální rady, Rady | Doba čtení: 3 minuty

Být evidován na úřadu práce je pro většinu absolventů velkým strašákem. Úřad práce ovšem není podle svých slov jen pasivní evidencí nezaměstnaných. Podílí se svými programy na zvýšení uplatnitelnosti absolventů na trhu práce. Jak tyto programy fungují v praxi? A opravdu mohou pomoci absolventům najít práci?

Na konci září evidoval ÚP ČR 33 039 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Z toho jen absolventů bylo 29 373. Jejich počet vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 7 835 osob. Meziročně naopak klesl o 7 928 lidí. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 5,6 %.

Pro tuto skupinu nezaměstnaných je určen program Odborná praxe pro mladé do 30 let, jehož cílem je zajistit jí tolik potřebné pracovní zkušenosti.  Velký zájem o vstup do projektu hlásí jak samotní mladí klienti, tak i zaměstnavatelé. Šanci získat nové místo dostávají uchazeči, kteří jsou v evidenci ÚP ČR, a od doby, kdy ukončili studium, odpracovali dohromady maximálně dva roky. Mezi už přijatými účastníky projektu jsou nejčastěji bývalí studenti středních a vysokých škol zaměřených na ekonomii, účetnictví, podnikání, obchod, zemědělství, management, marketing, elektrotechniku, informační technologie, pedagogiku, stavební, strojní či humanitní obory. K 30. 9. 2014 jich bylo celkem 4 857.
 

Úřad práce poskytuje příspěvek na mzdu

Doba praxe je zpravidla jeden rok, ale může se pohybovat v rozmezí 6 až 12 měsíců. V případě, že úřad práce uzavře vzájemnou dohodu se zaměstnavatelem, může mu poskytnout měsíční příspěvek na celkové mzdové náklady. A to až do výše 24 000 Kč, včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Pokud to bude nutné a přínosné pro obě strany, může účastník projektu získat i příspěvek na potřebnou rekvalifikaci.

Možnost získání nové práce využila i absolventka Obchodní akademie v Mariánských Lázních Petra Polívková. V evidenci úřadu práce byla čtyři měsíce. „V první řadě jsem díky projektu získala zajímavé zaměstnání. Prospěšný byl také motivační kurz, na kterém jsem se dozvěděla  zajímavé informace, a hlavně cítím podporu odborné pracovnice projektu, na kterou se mohu v případě dotazů či problémů obrátit, což jako absolvent s minimální praxí velice oceňuji.“  Podle ní nabízí program mladým lidem šanci získat zaměstnání, které je bude bavit, potřebné zkušenosti a hlavně možnost usnadnit si první léta po škole, která jsou pro většinu absolventů velice těžká a stresující. Celkem osm měsíců byla v evidenci úřadu absolventka Managementu cestovního ruchu Barbora Nagyová. Jak sama říká, bylo pro ni těžké sehnat práci a hlavně pokračovat v tom, co vystudovala. Dnes pracuje díky programu „Stáže pro mladé“ jako asistentka. „Vyplatí se mít pevné nervy, zkoušet to a vyčkat.  Taky jsem dlouho čekala, ale díky projektu jsem získala zaměstnání, které mne dokonce baví, a chodím do něj ráda,“ doplňuje Barbora.
 

Programy pro mladé do 30 let

Existují i další projekty, které mají ve své dikci krajské pobočky úřadu práce, například v Jihomoravském kraji je to Příležitost pro mladé do 30 let. Projekt se zaměřuje na mladé uchazeče o práci, kteří jsou evidováni na některém z kontaktních pracovišť úřadu práce déle než 5 měsíců. Zájemcům je nabídnut komplexní program zahrnující Vstupní blok, sestavení Plánu rozvoje klienta, Poradenský program s testy pracovní a bilanční diagnostiky, Individuální poradenství s odborným psychologem, Rekvalifikační kurzy a zprostředkování vhodného zaměstnání se mzdovým příspěvkem či bez něj. S jednou z účastnic tohoto projektu dělal rozhovor náš redaktor.
 

Úřad práce dále poskytuje:

Informační služby v oblasti pracovních příležitostí, zejména o:

  • volných pracovních místech v ČR a zemích EU,
  • situaci na trhu práce v ČR a zemích EU,
  • podmínkách zaměstnávání v zahraničí,
  • možnostech dalšího vzdělávání,

V oblasti poradenských služeb poskytuje poradenství pro:

  • volbu povolání,
  • rekvalifikace,
  • zprostředkování vhodného zaměstnání,
  • pracovní rehabilitaci.

Na podobné téma

Kdy máte v zaměstnání nárok na pracovní volno 1

Jak napsat motivační dopis

Čím může absolvent oslnit, když nikdy nepracoval

Proč vystavit svůj životopis na internetu?