Čte vůbec někdo zákoník práce?

Předcházet problémům v pracovním vztahu se ale vyplácí. Až totiž opadne první nadšení, že konečně máte práci, měly by ke slovu přijít důležité otázky, na které by měl zaměstnavatel umět odpovědět. Poradíme vám, na co se zeptat, abyste na konci těžce odpracované pracovní doby neodcházeli s prázdnýma rukama.

No řekněte, kdo by si hned po úspěšném konkurzu chtěl kazit náladu formalitami!? Předcházet problémům v pracovním vztahu se ale vyplácí. Až totiž opadne první nadšení, že konečně máte práci, měly by ke slovu přijít důležité otázky, na které by měl zaměstnavatel umět odpovědět. Poradíme vám, na co se zeptat, abyste na konci těžce odpracované pracovní doby neodcházeli s prázdnýma rukama.

 

Už při výběru práce si volíte z nabídek, které vás něčím osloví. „Tuto práci zvládnu, chci ji zkusit, anebo ještě lépe, mám v ní praxi,“ říkáte si. Většinou však máte celkem konkrétní představu, co vás čeká a co po vás může budoucí šéf chtít. Hned na začátku proto zkuste vyzvědět co nejvíce o vaší náplni práce a ujistěte se, že vaše představa odpovídá realitě. Pátrejte po vašich povinnostech a po tom, co budete mít na starost.

Když se podaří, dostali jste práci nebo brigádu, která vás bude bavit, nebo alespoň budete v týmu s fajnovými lidmi, se kterými si pak půjdete společně sednout na pivo. Pivo ale musíte něčím zaplatit, takže první z otázek by měla směřovat k výši mzdy, kterou za práci dostanete. S tím samozřejmě souvisí, za co peníze dostanete. Možností je spousta. Nejčastěji vás ohodnotí za odpracovanou hodinu, za váš výkon nebo za hotovou zakázku. Další dotaz je hned nasnadě, jak ke mně peníze vlastně doputují a kdy? Každý den, za měsíc, na ruku, či na účet, patnáctého, nebo až když se zaměstnavateli bude chtít?
Když budete chtít s kamarády oslavit své čerstvé místo v uznávané firmě, mělo by vás taky zajímat, jaká je vaše pracovní doba, může se totiž stát, že se na schůzku dostanete pozdě nebo v horším případě vůbec.
0030 zakonik-prace archivBěhem prvního dne se vás jistě ujme starší kolega, který vás do práce s chutí zasvětí, ne každý ale bude zápasit jen s tiskárnou nebo telefonem, práce může být i fyzicky náročnější a nezřídka i ne zcela bezpečná. Zaměstnavatel by vám měl představit pracovní řád a poučit o bezpečnosti práce. V mnoha provozech budete také potřebovat krátké proškolení o hygienických předpisech a může se po vás chtít potravinářský průkaz, který vám vydá praktický lékař.
Odpověď na všechny tyto otázky by vám měl poskytnout zaměstnavatel a v ideálním případě je pak sepsat do smlouvy, kterou následně oba stvrdíte svým podpisem. Celý pracovní poměr tak nabývá na legálnosti a oběma stranám z ní plynou náležité povinnosti a práva. I sama smlouva má spoustu variant a pravidel, které mají ochránit jak pracovníky, tak firmy, které je zaměstnávají, a poskytnout oběma záruky v pracovním vztahu.
Kde se o všem dozvědět? Zkuste zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce ve znění pozdějších předpisů, nebo snazším a rozhodně zábavnějším řešením je náš web.

 

Pět základních otázek pro zaměstnavatele:

1/ Co práce obnáší a jaké budou mé povinnosti a odpovědnost?
2/ Jaká je moje mzda a jak se mi bude vypočítávat?
3/ Kdy chodí mzda?
4/ Jaká je moje pracovní doba?
5/ Co nesmím a co musím dle interních předpisů firmy?

Na podobné téma

Jak se chovat u přijímacího pohovoru II.

Pohovor přes telefon

Jsem absolvent! Co s úřady?

Konec pracovního poměru: jak z kola ven