Lukáš Visingr působí jako vojenský analytik už deset let, přesto je ve svém oboru stále benjamínkem. „Na začátku jsem byl opravdový mladíček, teď už je i pár dalších lidí, kterým mohu radit,“ říká. Jeho starší kolegové mají nespornou výhodu ve zkušenostech a kontaktech, ale některým podle Lukáše chybí nekonvenční pohledy.
„Když jsem byl mladý, prošel jsem si asi jako každý kluk obdobím, kdy jsem byl vášnivým hráčem počítačových her. Víc než sci-fi mě ale zajímala reálná vojenská technika,“ popisuje svoje začátky absolvent Fakulty sociálních studií. Postupně si prohluboval znalosti, psal amatérské články, až ho oslovil tehdejší šéfredaktor Armádního technického magazínu (ATM). „Měl jsem obrovské štěstí, že si vybral zrovna mě, bez toho bych nebyl tam, kde jsem teď,“ vysvětluje Visingr.
Píše články pro ATM, Střeleckou revue a některé časopisy vydavatelství Extra Publishing, vydal i knihu Zbraně 21. století. Zároveň dělá odborného komentátora pro média jako je ČT24, iDnes a Český rozhlas. „Pracoval jsem také na armádních zadáních a objednávkách od různých ministerstev a působím v bezpečnostní radě města Tišnova,“ doplňuje mladý odborník. Je v podstatě na volné noze, sám si shání práci, musí být iniciativní, nabízet se a stíhat uzávěrky. „Rozhodně to není práce pro každého,“ myslí si.
Lukáš Visingr začínal jako vojenský publicista v době, kdy nebyla taková konkurence, mediální trh vypadal jinak a uplatnění bylo jednodušší. Vystudoval Bezpečnostní a strategická studia hned v prvním otevřeném ročníku. „Současným studentům jejich situaci nezávidím, šance na uplatnění třeba v mém oboru je dnes už podstatně menší,“ říká realisticky.
Pro opravdové nadšence ale pár rad má. „Zkuste napsat do redakcí časopisů, přijít s něčím originálním a neotřelým, třeba zajímavým kontaktem nebo unikátním materiálem z exotické země,“ radí Visingr. Rozhodně podle něj nemá cenu psát o věcech, které byly už tisíckrát popsané. „V takovém případě by musel autor přinést úplně nový pohled, který by čtenáře mohl zajímat,“ myslí si. „Dělejte nemožnosti. Všichni vám budou říkat, že to nejde, tak to udělejte,“ dodává.
Cílem Lukáše Visingra je udržet si svou současnou prestiž a stále být vidět. „Rád pracuji na shrnujících textech, ve kterých červenou nití propojím témata, která už lidé přede mnou popisovali jednotlivě. Může to být třeba základ pro výuku, to mě baví,“ svěřuje se. „Chci, aby po mně něco zůstalo. Aby u něčeho bylo pomyslně napsáno Visingr byl první,“ usmívá se.
Výhodou nováčků může být nekonvenční myšlení, schopnost být víc originální, být méně pod vlivem nějakých zavedených postupů. Nováček prostě neví, že je něco nemožné, tak to třeba zkusí a ono se může ukázat, že to zas tak nemožné není.
Mgr. Lukáš Visingr
vojenský a bezpečnostní analytik a publicista na volné noze
lvisingr.czweb.org
Fakulta sociálních studií MU
Bezpečnostní a strategická studia a Politologie
Tišnov
Profesionálně působí 10 let od 20 let.
Článek vyšel v časopisu Jdi pracovat! 02/2013. 2. číslo letošní tištěné brožury Jdi pracovat! ke stažení zde.