Kromě zadostiučinění ze smysluplné práce získala Tereza i neocenitelné zkušenosti s rozjížděním celého projektu, vedení týmu analytiků a jednání s médii. „Podařilo se mi z nuly rozjet v této chvíli známý projekt. Navíc jsem získala schopnosti spojené s prací s informacemi, umím vést relativně velký tým lidí a nesu zodpovědnost za fungování celého projektu. To jsou zkušenosti, které můžu zhodnotit na trhu práce,“ chlubí se právem studentka Evropských studií na Masarykově univerzitě.
Příležitost pro zájemce o stáž
Symbolickou finanční odměnu dostávají jen experti, kteří vedou jednotlivá ověřování, vybírají materiály a schvalují vypracované výroky. Taková práce zabere třeba Tereze asi deset hodin týdně, někdy víc, někdy míň. „Pro stážisty se snažíme získat alespoň symbolické odměny, aktuálně zavádíme také motivační systém v podobě možnosti absolvovat nejrůznější kurzy. Stálou finanční odměnu jim ale v tuto chvíli nabídnout nemůžeme,“ vysvětluje Skládanková.
Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu. Zakladatele nepřímo inspirovaly americké „fatccheckové“ portály jako je Politifact.com či Factcheck.org, druhý jmenovaný byl dokonce v zámoří oceněn Pulitzerovou cenou. Demagog.cz i jeho slovenská verze je však unikátní ve stylu výběru, zpracování a hodnocení výroků a nemá obdobu jinde ve světě.
Na činnosti projektu se podílí přibližně patnáct studentů především z Masarykovy univerzity. Demagog.cz není financován žádnou politickou stranou ani zájmovou skupinou, pro zajištění nezávislosti čerpá z několika zdrojů, jimiž jsou například Mládež v Akci či Open Society Fund Praha.
Foto: 2x Demagog.cz