Pojďme si tedy stanovit „Desatero“ principů, které můžou pomoci předejít zásadním chybám při psaní vašeho životního příběhu do stručných odrážek životopisu a neodradit našeho personalistu.
1. PRAVDIVÉ ÚDAJE UVÁDĚJ!
Když se pustíte do psaní, mnohé určitě zamrzí, že se CV zdá jaksi prázdné a neatraktivní. Řešení je snadné, co si svůj životopis trošku přikrášlit, přidat pár zkušeností a obarvit i ty nepestré. Na takové metody ale pozor, v prvním kole vám to možná projde a třeba vás to posune mezi vybranější uchazeče, ale v dalším kole snadno narazíte. Personalista si totiž určitě vaše zkušenosti nezapomene proklepnout, pak se těžko vysvětluje, že o dané oblasti nemáte ani páru.
2. ZÁKLADNÍ INFORMACE O SOBĚ NEZATAJUJ!
Trápíte se s vypisováním zkušeností, počítáte roky strávené na gymnáziu a zkoušíte odhadnout úroveň svých jazykových znalostí? Výborně, ale nezapomeňte jako první zmínit své základní údaje jako jméno, datum narození, adresu a kontaktní údaje.
3. OBSAH NA MÍRU UŠIJ!
Když se můžete chlubit bohatými zkušenostmi z oboru, proč tam udávat, že jste v patnácti letech uklízeli kanceláře. Šikovná pomůcka je projít si požadavky na uchazeče a hlavně si představit o jakou pozici se ucházíte a co všechno musí úspěšný kandidát umět a ušít tak své zkušenosti na míru. Vyzdvihnout jednoduše ty důležité a rozvést právě ty vhodné.
4. ORIGINÁLNÍ BUĎ, ALE S MÍROU!
Ve správném životopisu by si měl každý uvědomit, co chce budoucímu zaměstnavateli sdělit a v jaké formě. Důležitým principem je totiž v přijímacím řízení upoutat, ale s mírou, a nenechat se unést svou fantazií a emocemi. Když tedy narazíte na kolonku „Mé zkušenosti“, vypište ty, které jsou relevantní, a snažte se krátce a výstižně vystřihnout zkušenost, která zaujme na malém prostoru. Máte-li pocit, že nic takového nemůžete nabídnout, zamyslete se znovu. Každý z nás někdy využil své schopnosti a nemuselo to být zrovna na vedoucí pozici v bance. Pomáhali jste organizovat maturitní ples, připravit program na táboře nebo jste ve skautu vedli mladší účastníky kurzu? Proč to nezmínit!
Do životopisu naopak nepatří osobní dojímavý příběh o tom, jak vás vloni potkala osudová láska a vy jste díky tomu úplně jiný člověk.
5. GRAFICE CITLIVĚ POZORNOST VĚNUJ!
Mít CV zajímavé je jedna věc, ale zahltit personalistu různými fonty, velikostmi písma a barvami, když jako bonus každý následující řádek odskočil z okna, je věc druhá. Věnujte proto pozornost také grafické úpravě dokumentu. Poznámka: pozor na formáty souboru, raději doc nebo pdf, rozhodně bacha na docx nebo jiné méně používané programy.
6. DÉLKU NEPŘEHÁNĚJ!
Jestli pátráte po optimálním rozsahu, pak ideální je jedna maximálně dvě A4. Obecná pomůcka je si životopis vytisknout a podívat se, jestli se v něm vyznám já i můj spolubydlící, kterého poprosím o pomoc.
7. FOTKU S NEJVĚTŠÍ ROZVAHOU VYBÍREJ!
Někomu možná přijde přiložená fotografie zbytečná, ale dnes se již stává standardní součástí vašeho CV. I tady je ale třeba zvážit, jakou fotku použít, kreativita se totiž často necení. Nezapomeňte tak výběr přizpůsobit práci, o kterou žádáte. Nic nezkazíte fotkou pasového formátu, která se bude usmívat z pravého horního rohu vaší prezentace.
8. GRAMATIKU A PŘEKLEPY ZKONTROLUJ!
CVíčko máte konečně před sebou, jedna radost. Pak se zděsíte, že jste nad jeho tvorbou zabili tolik času, takže už ho ani vidět nechcete. Čeká vás ale ještě jeden krůček k jeho finální verzi a to jsou poslední korektury hlavně gramatického rázu a zbavení se překlepů. S tím může pomoct třeba kamarád, co studuje češtinu, určitě vám rád poradí.
9. DATUM SEPSÁNÍ NEZAPOMEŇ!
Věřte, nebo ne, je to maličkost, ale na konci životopisu uvést datum jeho vypracování je znakem preciznosti a určitě vám přidá u personalisty body. Pro vás je to kontrola, že neposíláte dva roky staré CVíčko.
10. PŘÍLOHY A DOPROVODNÉ TEXTY NEPODCEŇUJ!
Životopis už je ready, ale poslat samotný dokument asi neprojde. Krátký průvodní dopis nebo jiné požadované přílohy si ještě musíte zajistit.