Dilema: Poslat klasický, nebo strukturovaný životopis?

15. 9. 2011 | Alena Klimková

Narazili jste na nabídku zajímavé práce, která by odpovídala přesně vašim představám? Chcete poslat potencionálnímu zaměstnavateli kromě motivačního dopisu také životopis, ale lámete si hlavu s tím, jak by měl přesně vypadat? Poradíme vám. V první řadě je třeba si rozmyslet, zda si personalista firmy přeje klasický, nebo strukturovaný životopis.

Narazili jste na nabídku zajímavé práce, která by odpovídala přesně vašim představám? Chcete poslat potencionálnímu zaměstnavateli kromě motivačního dopisu také životopis, ale lámete si hlavu s tím, jak by měl přesně vypadat? Poradíme vám. V první řadě je třeba si rozmyslet, zda si personalista firmy přeje klasický, nebo strukturovaný životopis.

Dát přednost klasickému, nebo strukturovanému životopisu? Někteří zaměstnavatelé upřednostňují životopis klasický, který je psán v celých větách, protože na rozdíl od životopisu strukturovaného prověřuje uchazečovu kreativitu a šíři slovní zásoby.

0046 klasicky-vs-strukturovany-zivotopis ms-officeV současné době je zaměstnavateli častěji preferován životopis strukturovaný, který je zase přehlednější a logicky uspořádanější než životopis klasický. Strukturovaný životopis se dělí do několika rubrik, v nichž jsou informace zpracovány pomocí hesel, nikoliv vět. K základním rubrikám strukturovaného životopisu patří: osobní údaje, vzdělání, pracovní zkušenosti, další znalosti, schopnosti a dovednosti, reference. Samozřejmě nelze zapomenout ani na datum, místo napsání životopisu a vlastnoruční podpis.

Musíte-li zaměstnavateli poslat životopis klasický, klidně při jeho psaní vycházejte ze svého strukturovaného životopisu, který vám poslouží jako osnova pro psaný text. A navíc informace v klasickém životopisu rozhodně uvádějte v chronologickém pořadí! Výsledný klasický životopis pak nebude působit zmateně a samozřejmě nebude přebíhat ani od tématu k tématu. Aby text klasického životopisu nepůsobil příliš nepřehledně, je dobré jej také tematicky dělit do samostatných odstavců.

Klasický životopis posílejte pouze v případě, zda si to potencionální zaměstnavatel (např. v inzerátu) výslovně přeje. Jinak zasílejte životopis strukturovaný. Ten totiž díky své přehlednosti personalistům umožňuje jednak rychlejší orientaci, jednak rychlejší zpracování informací, jež v životopisu předkládáte.

Klady a zápory strukturovaného životopisu:
+ stručnost
+ výstižnost
+ přehlednost
+ logické uspořádání
+ ve většině případů požadován potencionálním zaměstnavatelem
- neprověřuje kreativitu ani slovní zásobu žadatele o zaměstnání

 

Klady a zápory klasického životopisu:
+ prověřuje kreativitu a šíři slovní zásoby
+ prověřuje schopnost tvořit souvislý text
+ ručně psaný klasický životopis slouží ke grafologickému rozboru
- nepřehledný
- zastaralý typ CV
- požadován spíše výjimečně

 

Na podobné téma

Z písma lze poznat mnohé, personalisté jsou ale skeptičtí

Co na Švarc systém říká české právo

Kariéru může ovlivnit i (ne)znalost češtiny

První zaměstnání mi přinesl pracovní veletrh