Dipování probíhá nejčastěji v uzavřených skupinách na sociálních sítích, nejčastěji Facebooku. Správkyně těchto skupin si mohou dipováním přijít na několik tisíců až desetitisíců měsíčně. Tyto ženy ale porušují zákon tím, že svůj výdělek nedaní a navíc se dipováním dopouštějí nelegálního hazardu na internetu.
Podle Ministerstva financí se dipováním na sociálních sítích nedopouštějí organizované skupiny. Jde především o mladé ženy nebo matky na mateřské, které se s vidinou snadného přivýdělku do dipování pouštějí na vlastní pěst a mnohdy si ani neuvědomují riziko, jež jim tato činnost přináší. Touto formou přivýdělku se totiž vystavují až 50milionové pokutě nebo trestnímu stíhání s vidinou až tří let „natvrdo“.
Dipování je nelegálním online hazardem, který je prakticky pod nulovou kontrolou. Do online hry o věci, ale i peníze se tak na Facebooku může zapojit kdokoli, klidně i děti.
Dipování má docela jednoduchou podstatu. Správkyně facebookové skupiny vloží na zeď fotku dárku – například značkového šátku za 1500 korun, o který se bude dipovat. K dispozici přitom bude 30 dipů (losů) po 150 korunách. Členky facebookové skupiny pak pod fotku šátku do komentářů píší, jaké číslo dipu si vybraly. V okamžiku, kdy budou všechny dipy rozebrány, každá ze členek, jež si vybrala dip, pošle správkyni na účet 150 korun.
Jakmile správkyni na účet dorazí peníze od všech zúčastněných, natočí krátké video s losováním výherního dipu. Jedna ze členek facebookové skupiny tak vyhraje značkový šátek a správkyně si přijde na nemalou částku.
Počátky dipování na českém internetu
Počátky dipování na českém internetu vypadaly docela nevinně: Matce odrostlo dítě, potřebovala se zbavit nepotřebných oblečků, a proto zvolila formu dipování. K danému balíčku ve facebookové skupině přiřadila třeba 30 dipů po 20 korunách. Ve výsledku byly spokojené obě dvě strany – matka, která se oblečení výhodně zbavila, i „výherkyně“, která balíček zalevno získala.
Od té doby se stal z dipování na Facebooku čistý byznys, správkyně skupin mnohdy dipují až o několik věcí denně, aby si přišly na co největší výdělek. V řadě uzavřených či tajných skupin se ovšem dipuje také o peníze, což už je podle Ministerstva financí nepokrytý hazard. Právě Ministerstvo financí dipování na Facebooku delší dobu prošetřuje a případným odhaleným provozovatelům dipování hrozí nemalou sankcí.