Výběrová řízení vypisují fakulty v lednu (Masarykova univerzita). Vyjet můžete až po prvním ročníku bakalářského studia, máte proto čas rozmyslet si, kam byste chtěli vyrazit. Nejlepší je si vybrat až tři destinace. Pak sami uvidíte, kam jste se dostali. Nejprve je třeba zjistit si deadline pro podání přihlášky, tu vám pak schválí oborový koordinátor. Tuto přihlášku pak pošlete na zahraniční univerzitu.
Zapůsobte motivačním dopisem!
Jako řádný uchazeč dostanete první úkol, a to napsat motivační dopis. Buďte kreativní a věcní. Právě motivační dopis hraje při přihlašování velkou roli. Nebojte se napsat, proč zrovna vy byste měli být ti vybraní. Argumentujte a buďte nápadití, ať v davu vyniknete. Moc se nedoporučuje zmiňovat se o cestování, zaměřte se spíše na studium či samotnou univerzitu. Zmiňte i mimoškolní akce či aktivity, které vás lákají a souvisí s vaším vysněným studiem. Zúčastnit se můžete také pohovoru či jazykových zkoušek. Především jde ale o vaše studijní výsledky, které by měly být víc než dobré.
Co potom?
Poté začnete s vyřizováním dokumentace, a to jak s domovskou, tak i s hostující univerzitou. Na zahraniční univerzitu pak pošlete oficiální nominaci do určitého data, škola vám následně potvrdí, že vás přijala. Poté obdržíte potřebné informace. Se stipendii je to všude jinak, každá univerzita přiděluje různou výši. S ubytováním neotálejte, ne všechny univerzity poskytují studentům koleje.
Článek vyšel v Prvákovinách do kapsy 2014