Dobrovolnické pobyty umožňují podívat se do evropských i exotických zemí, potkat nové lidi a získat spoustu zkušeností. Jejich délka je různá, od víkendového setkávání dobrovolníků z České republiky přes dvoutýdenní workcampy po roční pobyty. Výhodou je, že náklady spojené s dopravou a pobytem zaplatí částečně pořádající organizace, kterých je v České republice hned několik.
Inex-sdružení dobrovolných aktivit zprostředkovává ročně až tisícovce Čechů různě dlouhé dobrovolnické pobyty v zahraničí. Zájemci mají na výběr z několika různých programů, které se liší délkou a podmínkami.
Workcampy jsou krátkodobé pobyty, v jejichž rámci je možné se podívat do cizí země na dva až tři týdny. Za práci nebudete dostávat žádné peníze, ale Inex za vás zaplatí jídlo a ubytování. Workcampy mají tu nevýhodu, že si účastníci sami hradí dopravu, pojištění, očkování, vízum a kapesné a navíc musí zaplatit účastnický poplatek 2200 korun.
Středně a dlouhodobé projekty trvají měsíc až jeden rok. Zajišťují je partnerské organizace v zahraničí a jejich podmínky se mohou lišit. Obvykle si dobrovolníci neplatí ubytování a stravu, v některých evropských zemích dostanou navíc kapesné.
Inex nabízí zajímavé zážitky i těm, kteří se necítí na práci v zahraničí. V České republice je zorganizováno přes čtyřicet krátkodobých pobytů ročně a každého z nich se účastní dva místní dobrovolníci. Pracují jako vedoucí, mají na starosti fungování skupiny zahraničních dobrovolníků, řešení konfliktů, koordinaci a zajišťování denních potřeb a další organizační záležitosti. Podmínkou je věk osmnáct let, komunikativní angličtina a účast na školení.
Program Evropská dobrovolná služba zajišťuje za finanční podpory Evropské unie dobrovolnické pobyty trvající dva až dvanáct měsíců. Jsou určené pro zájemce ve věku od 18 do 30 let. Existují dva typy dobrovolné služby – individuální a skupinová. Témata projektů jsou různá, například práce s mládeží, životní prostředí rozvojová pomoc a podobně. Místo pobytu je zcela na volbě dobrovolníka, na výběr má ze všech zemí EU, může se také podívat do Norska, Turecka, Ruska, na Kavkaz, do Makedonie, i jinam. Grant pokryje účastníkům devadesát procent cestovného, ubytování, stravu, kapesné, pojištění a jazykový kurz.
Evropská dobrovolná služba pobyty nezprostředkovává, jen jim zajišťuje finanční podporu. Zájemce o dobrovolnictví si v databázi musí najít českou organizaci, která je akreditovaná pro vysílání dobrovolníků. Jejím úkolem je pomoci vám s přípravou a zajišťuje podporu v průběhu pobytu. Pak je potřeba si stejným způsobem najít i hostitelskou organizaci a zaslat jí životopis a motivační dopis. Následují administrativní úkony, po jejichž vyřízení čeká budoucího dobrovolníka školení zajištěné Evropskou dobrovolnou službou. Potkají se na něm lidé, kteří se právě chystají vyjet, s těmi, kteří se z nějakého pobytu vrátili a se zkušenými školiteli.
Další organizací, která se mimo jiné zabývá dobrovolnickými pobyty, je sdružení Duha. Její dobrovolnický program Trochu jinak zprostředkovává tři různé druhy pobytů. Ve spolupráci s organizací SCI zajišťuje dvoutýdenní workcampy. Na víkendové poznávání lidí v České republice se může každý dobrovolník vypravit v rámci projektu Tamjdem. Skupinka přibližně dvanácti lidí vyjíždí dvakrát do měsíce pomoct nějaké české neziskové organizaci. Sdružení Duha je také jednou ze zprostředkovatelských organizací Evropské dobrovolné služby pro dlouhodobé pobyty.
Organizací, které zajišťují dobrovolnické pobyty je daleko víc. Za všechny například studentský AISEC, Peace Corps, Dobrovolníci při OSN a další.
Kdo rád cestuje a nebojí se práce, nového prostředí a zajímavých zážitků, má příležitostí mnoho. Výhodou dobrovolnických pobytů je oproti jiným finanční podpora, která pokryje část nebo většinu nákladů spojených s dopravou, ubytováním a stravováním. Možnost vybrat si z různě dlouhých programů je zase příjemná pro ty, kteří si nejsou úplně jistí. Každý může zkusit vycestovat na pár týdnů a zjistit, jestli na to má.