Dobrovolnická činnost určila koordinátorce svateb jasný směr

25. 11. 2015 | Petra Štorková
Rubrika: Podnikání, Práce | Doba čtení: 2,5 minuty

Živit se tím, co člověka baví, je touha mnoha vysokoškoláků. Absolventka Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity má to štěstí a svým vinařským byznysem si splnila sen. Kroky Marie Šotkovské nasměrovala dobrovolnická spolupráce s hudebním festivalem.

podninikání, svatby ve vini, wewine, eventy ve vinici
podninikání, svatby ve vini, wewine, eventy ve vinici
Šestadvacetiletá podnikatelka Marie Šotkovská pracuje už od patnácti let. Na střední škole ji oslovil učitel hudební výchovy s nabídkou podílet se na pořádání začínajícího hudebního festivalu ve Znojmě. Vznikla z toho několikaletá dobrovolnická spolupráce a mladé produkční vynesla mnohem víc, než finanční přilepšení. „Byla to asi ta největší škola života, vyprofilovala mě a nasměrovala dále,“ uvádí usměvavá pořadatelka mnoha společenských akcí. Mariin zodpovědný přístup a smysl pro detail jí pomohly stoupat výš. „Ve svých devatenácti letech jsem se dostala k řízení celého hudebního kolosu, což pro mě bylo obrovskou výzvou. Honorář v té době nehrál vůbec roli,“ vysvětluje.
 

Trh se dívá na pracovní minulost

Není se tak čemu divit, že maturantku znojemského gymnázia zavedla cesta až na Hudební fakultu JAMU. Po necelém roce se ale rozhodla studovat Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity. „Díky flexibilitě školy, v níž si stanovujete svůj rozvrh sami, jsem se mohla věnovat práci. Trh práce se dívá spíš na pracovní minulost a nabyté dovednosti, vzdělání v tomto oboru nikdo příliš nezkoumá,“ vzpomíná Marie. První dobrovolnická zkušenost jí vynášela další příležitosti a u pořádání akcí už zůstala. „Moje současná práce je odrazem a vylepšením mé první pracovní zkušenosti, hodně z ní čerpám,“ pochvaluje si a dodává, že obzory jí krom praxe rozšířily i tři pobyty ve Francii.

Nyní vede Marie Šotkovská eventovou firmu, která se sloganem „O kapku lepší zážitky“ pořádá akce s vinařskou tematikou. „V době, kdy jsme firmu zakládali, jsem byla půl roku před dokončením školy, bylo toho hodně a stíhala jsem si pouze uvědomovat, že svoji firmu chci. Podporou mi byl můj zkušenější společník,“ přibližuje zakládání firmy.
 
A jak si její podnikatelský počin stojí? „Naše práce má dobré ohlasy a jsme ve slušném rozjezdu. Děláme vinařské teambuildingy ve vinici, piknikové degustace nabízíme i (ne)vinný kurz pro lidi, kteří se chtějí dozvědět něco o výběru, nákupu a servírování vína. Druhým pilířem naší firmy je organizace svateb, které našim klientům chystáme nejčastěji ve vinici nebo ve spojení s vínem.“


Zaměstnanecký poměr ji nečeká

Koordinátorka svateb navázala na zkušenosti z dobrovolnické činnosti a rozjela vlastní podnikání. O tom, zda bude po absolutoriu podnikat, nebo se nechá zaměstnat, měla poměrně jasno. „Objektivně vzato v dnešní době v tomto byznysu spíš fungujete na bázi dodavatelského vztahu, tedy svému chlebodárci fakturujete za odvedenou práci, čímž mu snižujete provozní náklady. Zaměstnanecký poměr mě tedy nikde nečeká,“ uzavírá Šotkovská.
Pokud to studium dovolí, doporučuji sbírat zkušenosti, které člověka profesně posouvají více než perfektně nastudovaná skripta.
 
Ing. Marie Šotkovská
jednatelka firmy
event coordinator a wedding planner
weWine, s.r.o.
www.wewine.cz

Ekonomicko-správní fakulta MU v Brně
Podniková ekonomika a management

Žije v Brně.
Ve svých 26 letech je 11 let na trhu práce.

Na podobné téma

Švarcsystém III: V čem je výhodný, a v čem ne?

Darja Janíčková – práce virtuální asistentky

Jak se pracuje v McDonaldu

Hledám brigádu. Zn. V noci