Dobrovolničit se dá v každém oboru. Ideální je začít už na vysoké škole, protože právě dobrovolnická či spolková činnost vám může vytvořit ty správné kontakty a vytvořit prostor pro první placené pracovní místo. V redakci jdipracovat.cz jsme šikovných lidí a zároveň ochotných pracovat zadarmo našli mnoho. Ty nejzajímavější jsme zařadili do našeho speciálu Dobrovolničím, tedy jsem. Nyní pracují, podnikají, nebo ještě stále studují. Zkušeností ve svém oboru ale mají na rozdávání.
Studentka ekonomického oboru podniká s eventy
Živit se tím, co člověka baví, je touha mnoha vysokoškoláků. Absolventka Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity má to štěstí a svým vinařským byznysem si splnila sen. Svatební koordinátorku Marii Šotkovskou nasměrovala dobrovolnická spoluprace s hudebním festivalem. Naučila se vypořádat s mezními situacemi a jednat s lidmi, což se jí v jejím event byznysu náramně hodí.
Spolková činnost otevřela dveře nejednomu absolventovi
Projekt manažer pracující v Hongkongu Peter Kürti se záhy po nástupu na vysokou školu přihlásil do studentské organizace AIESEC – slýchával o ní často z historek svého strýce – bývalého člena. On sám pak během aktivního členství vedl projekty pro mladé lidi, aniž by od nich cokoli očekával na oplátku. V brněnské pobočce AIESEC působil téměř 4 roky, ve Vídni a Rotterdamu pak vždy po roce. V Hongkongu pracuje od října 2014.
I Štěpánka Huláková absolvovala mnoho spolkových aktivit a také dobrovolnických činností už při studiu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Studium nakonec úspěšně zakončila diplomovou prací a stáží na portugalském velvyslanectví. Kromě lásky k portugalštině ji celým studiem provázela ještě druhá vášeň, a to pro dobrovolnictví.
O studentech medicíny je známo, že jim volného času zbývá poměrně málo. I přesto se mezi nimi najde obrovské množství lidí, kteří se věnují dobrovolnické činnosti v rámci studentských organizací. Jednou z nich je Tereza Ondráčková, která se výrazným způsobem podílí na chodu IFMSA, mezinárodní organizaci sdružující studenty medicíny po celém světě.
Medici i pedagogové pomáhají s nemocnými či postiženými
Údělem medika a poté i lékaře je celoživotní vzdělávání se a získávání zkušeností. A to často mimo rámec svých povinností. Jak vypadá nemoc a umírání, ale zároveň smích a radost pod jednou střechou se můžete snadno dozvědět v hospicu. Své zkušenosti popsal student medicíny Martin Zelinka.
Pedagožka Kristýna Varnušková už během bakalářského studia začala pracovat jako dobrovolník ve stacionáři pro zdravotně postižené. Později působila jako asistentka pedagoga ve školce pro sluchově postižené děti. Aktuálně pracuje jako pedagog volného času.
S dobrovolnictvím se pojí i dobrodružná povaha
Poutník Ladislav Zibura studuje mediální obory a je známý především svou přednáškovou show 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Nejde přehlédnout také jeho snahu pomoci lidem všech barev a vyznání bez rozdílu.