Dobrovolnictví otevírá dveře dál

Jak všichni studenti vysokých škol dobře vědí, zásadní předpoklad pro nalezení práce v oboru po vystudování univerzity je praxe. Mnoho z nich však namítá, že je obtížné při náročném studiu proloženém Erasmem a nicneříkajícími brigádami „pro uživení“ nalézt vhodnou praxi, která se bude týkat jejich oboru. Tento problém řeší samozřejmě hlavně ti, kteří nemusí během studia absolvovat povinnou praxi. A k takovým patřím i já.


V kolotoči přemýšlení o tom, jak je moje budoucnost bez absolvované praxe nejistá, mi došlo, že studentce Filozofické fakulty, oboru Český jazyk a literatura, nezbude nic jiného, než pracovat jako dobrovolník. Tudíž zdarma. Pracovní servery se k mému překvapení hemží nabídkami neplacených míst, stačí si jen vybrat tu vhodnou pro vás. Je libo psaní článků pro redakce lifestylových internetových deníků? Či práce se starými, nemocnými lidmi, doučování dětí nebo třeba vedení zájmového kroužku? Široká nabídka dobrovolnické činnosti mě příjemně překvapila. V souvislosti s mým oborem studia jsem zvolila korektury pro webovou stránku.
 

Dobrovolník není pod takovým tlakem

Komunikace se „zaměstnavatelem“ probíhá prakticky stejně jako u placených nabídek. Očekává se od vás životopis, ale především motivační dopis, který je snad ještě důležitější než jakákoliv zkušenost v oboru. Motivovaní prostě musíte být na 150%, neočekáváte přeci výdělek. Pokud budete vybráni, naskýtá se vám skvělá možnost, jak načerpat zkušenosti v tom, co vás opravdu zajímá a spadá do vašeho oboru studia. Nulový výdělek se pro mě kupodivu stal dalším pozitivem, protože dobrovolník není pod takovým tlakem. Má v práci mnohem větší volnost, zodpovídá se především sám sobě a pracuje na své budoucnosti.

 

Neplacené zkušenosti jsou plus

Další pozitivum, které skrývá dobrovolnická činnost, jsem se dozvěděla až při svém dalším pracovním pohovoru, tentokrát již na placenou pozici. Když se mnou můj zaměstnavatel procházel životopis, neplacená praxe, která s nabízenou pracovní pozicí vůbec nesouvisela, ho velmi zaujala. Taková činnost o vás totiž vypoví mnohé – nejste líní, chcete získávat nové zkušenosti a máte aktivní přístup. Tyto vlastnosti pravděpodobně neztratíte ani po nástupu do zaměstnání a možná právě ony mi otevřely dveře mé současné placené brigády.

Pokud bych měla jmenovat nějaké negativum dobrovolnické činnosti, byla by to rozhodně absence zpětné vazby. Dobrovolník většinou není kontrolován za odvedenou práci stejně pečlivě jako zaměstnanec. V případě mých korektur považuji za zpětnou vazbu to, že článek nyní dokážu opravit rychleji, méně často otevírám pravidla pravopisu a podobně.Snažím se říct, že člověk na sobě musí vidět určitý posun a ideálně uvědomit si přínos dané dobrovolnické činnosti. A pak víte, že taková práce má opravdu smysl.

Na podobné téma

S vizí zachraňovat životy lze překonat všechny obavy

Od studia žurnalistiky k rozhovorům s hejtmanem

Z pedagogické fakulty mohu být pouze učitelem?

Praxe na FSPS MU