Francie, Belgie, Anglie, Portugalsko
Na svůj první projekt jsem jela do francouzské Provence. Bylo mi teprve šestnáct, o dobrovolničení jsem toho moc nevěděla, ale lákalo mě vyzkoušet si, jaké to je odcestovat sama do ciziny a být součástí nějakého projektu. Jednalo se o přípravu programu pro malé děti, které rodiče v čase pracovní doby odložili do místního kulturního centra. Na nás pak bylo, abychom malé Francouze a Francouzky zabavili. Spolu s ostatními dobrovolníky z celé Evropy jsme pro ně tedy po dobu čtrnácti dnů vymýšleli aktivity, ale nejen to. Cestovali jsme po okolí, připravovali kulturní večery, které sloužily k poznání zvyků a tradic cizích zemí, seznamovali jsme se s místními obyvateli. Na základě této zkušenosti se ze mě stala nadšená fanynka krátkodobých dobrovolnických projektů, a tak jsem se v příštích letech účastnila ještě tří. Navštívila jsem Belgii, Anglii a Portugalsko. Projekty se v mnohém lišily, nicméně nikdy nebyly delší než tři týdny a vždy se jednalo o práci s dětmi. Jen v Portugalsku se k nim přidali ještě senioři z místní vesnice, kteří pravidelně docházeli do naší organizace.
Vybírat je z čeho
Práce s dětmi ale samozřejmě není jedinou možností, jak se v dobrovolničení realizovat. Na výběr máte z mnoha odvětví. Baví vás archeologie? Láká vás podílet se na přípravě festivalu? Nebo byste rádi pomohli ekologické organizaci vyčistit lesy? Je z čeho si vybírat a každý si jistě přijde na své. Podmínky účasti nejsou nijak přísné. Hlavní je ochota pracovat bez nároku na odměnu, znalost jazyka, chuť poznávat nové lidi a situace a také týmový duch, bez kterého to nejde. Na projektu se totiž podílíte s dobrovolníky z cizích zemí. A právě proto jsou tak zajímavé - máte před sebou nějaký ušlechtilý cíl, na jehož splnění pracujete v cizí zemi se skupinou nadšenců z celého světa. Za práci nedostáváte peníze, takže vás musí prostě bavit, jinak to nejde. Když se nadšení znásobí a podaří se vytvořit skupinka stejně naladěných lidí, je to zkrátka nezapomenutelná zkušenost a bezpochyby takzvaný highlight každých prázdnin.
Bez výplaty, ale o ubytování a stravu se starat nemusíte
Jak už jsem zmínila, za odvedenou práci nedostáváte zaplaceno, ale organizace, pod jejíž hlavičkou pracujete, vám musí zajistit ubytování a stravu po dobu konání projektu. Náklady tak v závěru tvoří pouze cestovné a také poplatek agentuře, která vám projekt zprostředkovala.
INEX-SDA je sázka na jistotu
Já osobně jsem všechny své projekty absolvovala s organizací INEX-SDA. Ta vždy začátkem jara uveřejní seznam několika stovek projektů různého zaměření po celé Evropě. Vy si vyberete, kam chcete jet, v jakém termínu a co chcete dělat. Vyplníte přihlášku, připojíte nějaké to motivační povídání, zaplatíte regulační poplatek a čekáte, jestli budete vybráni. Toho se, alespoň z mé zkušenosti, vždy dočkáte. INEX-SDA vám zprostředkuje kontakt na organizaci, která projekt v dané zemi pořádá, no a vám už nezbývá než začít plánovat a těšit se na nové zážitky a zkušenosti, které, konec konců, bez pochyby zužitkujete i při snaze zvýšit vaše uplatnění na trhu práce. Kdo nezažil, nepochopí, je možná otřepaná fráze, nicméně perfektně vystihuje podstatu dobrovolnických projektů. Tak zažijte a pochopte.