Zvýšení počtu odpracovaných hodin ze 150 na 300 ročně, povinnost odvádět z měsíčního výdělku vyššího než 10 tisíc korun pojistné. To je navrhovaná změna týkající se dohody o provedení práce, která vejde v platnost, jestliže ji schválí senát. Pozměněná forma tohoto typu pracovní smlouvy by tak mohla jak u zaměstnanců, tak u zaměstnavatelů ztratit na atraktivitě.
V současné době lze na dohodu o provedení práce – což je mimo jiné pro studenty nejčastější typ pracovní smlouvy, který běžně uzavírají při nástupu na brigádu – odpracovat maximálně 150 hodin za jeden kalendářní rok. Podle navrhované změny by bylo možné odpracovat až 300 hodin u jednoho zaměstnavatele ročně. Toto navýšení hodin by samozřejmě uvítaly obě strany – tedy brigádníci i zaměstnavatelé.
Hranice 10 tisíc korun měsíčně
Úprava dohody o provedení práce dále navrhuje zavedení hranice 10 tisíc korun měsíčně pro odvod pojištění – nad tuto částku by tedy zaměstnavatelé a pracovníci museli odvádět zdravotní a sociální pojištění, každý svou poměrnou část. V současné době však v případě dohody o provedení práce hranice pro odvod pojistného neexistuje a sociální a zdravotní pojištění se neplatí.
Povinnost uvést dobu trvání
V současné dohodě o provedení práce se udává „pouze“ maximální počet hodin odpracovaných za jeden kalendářní rok. V případě schválení navrhovaných úprav ovšem začne platit, že zaměstnavatel bude muset povinně uvést dobu, na kterou se dohoda o provedení práce uzavírá. Zaměstnanci bude navíc po skončení pracovního poměru – jako v případě ostatních pracovních smluv – vystaveno potvrzení o zaměstnání.
Náhrada mzdy za 21 dnů pracovní neschopnosti
Podle nové úpravy by zaměstnavatelé museli poskytovat náhradu mzdy během prvních 21 kalendářních dnů pracovní neschopnosti všem nemocensky pojištěným zaměstnancům. Tedy těm, kteří v kalendářním měsíci vydělali na dohodu o provedení práce částku, která přesáhla 10 tisíc korun. Navrhovaná změna by tak mohla přinést zaměstnavatelům zátěž a dohoda o provedení práce by v jejich očích „klesla v ceně “.
Dohody o provedení práce se často zneužívá
Momentálně platí, že se z dohody o provedení práce odvádí jen 15procentní daň, což je ve srovnání s ostatními smlouvami výhodné pro zaměstnance i zaměstnavatele. Často se toho ale zneužívá. Například spousta čerstvě nastupujících zaměstnanců či brigádníků, kteří budou vykonávat práci zvláště sezonního charakteru, dostává místo klasické pracovní smlouvy na dobu určitou pouze dohodu o provedení práce. To je z hlediska finančního pro obě strany – brigádníka i zaměstnavatele – rozhodně výhodnější. Na druhou stranu, tratný je v tomto případě stát.