S cizími jazyky se jistě v dnešní globalizované době setkáváte dnes a denně. Ať už během studia, cestování nebo když se ucházíte o práci. Znalost minimálně jednoho světového jazyka není již žádnou raritou, a proto i vy budete nejspíš potřebovat uchvátit trh práce svými jazykovými kompetencemi. Jednou z možností jak prokázat vaše dovednosti jsou jazykové zkoušky či certifikáty.
Vyplatí se vůbec udělat si certifikát?
Jazykové školy a instituty nabízejí nepřeberné množství jazykových kurzů od angličtiny až po exotické jazyky a většinu z nich je možné zakončit certifikátem či diplomem prokazujícím vaši jazykovou zdatnost. V současnosti stále více lidí cestuje a také se učí cizím jazykům ve škole či konverzací se známými z celého světa. Konkurence je tedy poměrně vysoká a váš zaměstnavatel jistě jazykový certifikát ocení. Ve vašem životopise se bude důkaz o jazykové úrovni vyjímat více než prosté konstatování: umím německy.
Jak se na certifikát připravit?
Nejtypičtějším scénářem stále zůstává příprava v jazykové škole. Student si zaplatí semestrální nebo roční kurz v různé intenzitě, který je přímo šitý na míru dané zkoušce. Absolvent by tak měl být připraven zkoušku zvládnout. Pokud nechcete na kurzy docházet osobně, pak vám určitě budou vyhovovat internetové kurzy založené na e-teachingu či e-learningu. Prostřednictvím internetu (popřípadě e-mailu) zde můžete pracovat na zadaných úkolech po stanovenou dobu trvání kurzu. Tento způsob je velmi flexibilní.
Další možností zůstává poradit si s přípravou bez cizí pomoci a nechat se pak jen „otestovat“. Na internetu se vyskytuje řada stránek na procvičování slovní zásoby či gramatiky (např. www.anglictina-on- line.cz, www.nemcina-on-line.czatd.).
Kdo má certifikáty pod palcem?
Certifikátů a zkoušek existuje nepřeberné množství: FCE, Delft, Sprachdiplom a další. Možná jste se s některým z nich setkali, a možná jsou tyto zkratky pro vás španělskou vesnicí. Při výuce každého jazyka se setkáte s mnoha institucemi, které nabízí možnost absolvovat zkoušky a posléze získat diplom či certifikát, pokud uspějete. Zde se můžete dopátrat jednotlivch možností ke každému jazyku. Většina certifikátů užívá vlastní hodnocení (písmenné či číselné ohodnocení), ale všechny by se měly dát poměřit pomocí Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Tento dokument Rady Evropy umožňuje vzájemně porovnat znalosti cizích jazyků v rámci Evropské unie, kde začátečník odpovídá úrovni A1 a téměř rodilý mluvčí úrovni C2.
Jak se k certifikátu vůbec dostat?
Obecně platí, že ačkoliv navštěvujete přípravný kurz, není podmínkou, že je certifikát zahrnutý v ceně. Proto je dobré si pohlídat podmínky jazykové školy a nezapomenout se včas přihlásit ke zkoušce. Pokud již víte, k jakému konkrétnímu účelu certifikát potřebujete (vyžaduje jej zahraniční univerzita atd.), měli byste vybírat podle toho. Uznávání státní jazykové zkoušky či různých druhů certifikátů se může v různých státech či institucích lišit. V neposlední řadě je pak důležité si ohlídat všechny potřebnosti a dokumenty nutné k uzavření přihlášky a nepropásnout deadline.
Jak se pohybují ceny certifikátů?
Ceny samotných certifikátů (bez přípravy v jazykové škole) se pohybují v řádech tisíců. Záleží na konkrétním jazyku, instituci či úrovni vašeho jazyka: od osvědčení o téměř začátečnické úrovni, které se pohybuje kolem dvou tisíc korun až k pokročilé úrovni, kde se takový doklad může vyškrábat až k pěti tisícům.