Zítra začne v Praze Career Days, kterou by měli vyhledat zejména vysokoškolští studenti, na něž čeká hledání práce. Akci, jež se koná 1.–2. března v pražském hotelu Dorint, pořádá organizace AIESEC už podvacáté. Prezentaci akce u brněnských studentů má na starosti Kristýna Vejpustková, studentka Etnologie na Filozofické fakultě MU a Lektorství německého jazyka na Pedagogické fakultě MU.
Jakou roli máte v AIESEC?
V AIESEC nastupuji od dubna do vedení pobočky, a to konkrétně v oblasti projektů. Skrze projekty spojujeme několik zájmových skupin, především dáváme možnost praktikantům ze zahraničních poboček přijíždět na stáž a účastnit se projektů, zaměřených na vzdělávání vysokoškolských i středoškolských studentů v oblasti kulturního porozumění, jazykového vzdělávání, soft-skills či finanční gramotnosti.
Jak jste se k tomu dostala?
Původně jsem chtěla pouze vyjet na stáž, což je jeden z dalších programů, který AIESEC vysokoškolským studentům poskytuje. Hledala jsem však zároveň i možnost, jak se uplatnit i mimo školu, jak si zkusit vedle školy i nějakou praxi, protože je mi jasné, že škola nám poskytne pouze teoretický základ a diplom není to, co mi zajistí práci, kterou bych chtěla. Zaujala mě právě škála možností, které si zde člověk může vyzkoušet. Zkusila jsem tedy podat i přihlášku na členství a byla přijata. Momentálně jsem v AIESEC již rok, a dokonce jsem zvládla i tu stáž – byla jsem dva měsíce v Indonésii, kde jsem učila v muslimské škole.
Máte nějakou brigádu nebo práci?
Svojí činnosti v AIESEC se věnuji asi nejvíc ještě vedle školy, nicméně mám i placenou doplňkovou brigádu – hlídání dětí.
Organizace AIESEC pořádá Career Days v Praze, můžete popsat tuto akci?
Career Days je naším největším projektem v republice, jedná se o každoroční setkání firemní a studentské sféry, které letos proběhne již podvacáté. Tato akce není úplně běžnou akcí, které se studenti zúčastní při většině vysokých škol, Career Days jsou unikátní tím, že studenti mají možnost setkat se přímo s manažery top firem, s nimiž si v malých skupinkách mohou popovídat a nahlédnout tak dovnitř firmy, získat přehled o možnostech, které současný pracovní trh nabízí. Dalším specifikem Career Days jsou přímo tréninky od firem, zaměřené na osobní a profesní rozvoj. Letošní novinkou a i hlavním bodem programu jsou konference, kde jsou v plánu diskuze na témata jako co dělat, když absolvent nemůže sehnat práci, jak se uplatnit na pracovním trhu, jaké jsou možnosti výjezdu do zahraničí a podobně. Dále se návštěvníkům představí významné osobnosti české podnikatelské sféry, kteří promluví o tom, co bylo klíčem k jejich úspěchu. Tato akce proběhne 1.–2. března a jako studentka ji všem vřele doporučuji.
Co to návštěvníkovi přinese?
Zejména získá větší přehled o pracovním trhu, o tom, jak firma funguje uvnitř, zároveň se i může zadařit a návštěvník třeba získá nějaký kontakt, případně pozvání na pohovor. Krom toho si účastník na trénincích může vylepšit svoje schopnosti, dovednosti, může získat cenné informace, jak napsat životopis, prodat se při pracovním pohovoru, a podobně. Na konferenci se blíže seznámí s manažery a získají cenné informace, rady a tipy, připraví se na svoji kariéru.
Spolupracujete s Českými drahami. Co tato spolupráce znamená pro účastníky akce?
Díky spolupráci má účastník 50% slevu na cestovné s Českými drahami. Probíhá to tak, že si student koupí jízdenku pouze do Prahy s názvem VLAK +, následně si přímo na Career Days při stánku Českých drah nechá jízdenku potvrdit razítkem, což mu zároveň i slouží jako zpáteční lístek zdarma.
Jakou očekáváte účast studentů?
Očekáváme přibližně 2000 studentů osobně přítomných z celé České republiky. Podobně tomu bylo i v minulých letech.
Kolik firem se na akci bude prezentovat?
Máme potvrzených 26 firem, z toho například ČSOB, Coca-Cola, ČEZ, RWE, L'ORÉAL, apod. Více o tom přímo na stránkách www.careerdays.cz.