Networking na dálku
E-networking, který v dnešním online světě praktikuje řada z nás, se dá v zásadě označit jako networking na dálku. Své potenciální kontaktní osoby, které vám pomohou při hledání nové práce nebo při budování kariéry, tak můžete najít přímo na internetu.
Personalisté se shodují na tom, že i když na internetu (např. LinkedInu nebo Facebooku) najdete „svou“ kontaktní osobu, rozhodně nesmí jít o jednosměrnou záležitost. I vy musíte tomuto člověku nabídnout něco zajímavého, něco, čím jej zaujmete a kvůli čemu by vám byl ochoten zprostředkovat novou práci.
Skupiny na Facebooku
Snadný a rychlý kontakt s lidmi z vašeho oboru vám nabízí například skupiny, stránky či komunity na Facebooku, které sdružují lidi se stejným zájmem. Právě zde
- mezi sebou uživatelé vedou odborné diskuse,
- se dozvíte o tématech, která jsou pro vás z profesního hlediska zajímavá,
- se seznámíte také s aktuálními trendy ve vašem oboru.
V těchto skupinách či komunitách buďte aktivní, zapojujte se do diskusí, nestyďte se ostatním členům odhalit své názory, zajímavé nápady i to, čemu se věnujete a v čem jste dobří.
Na co si dát pozor?
- Jestliže se stanete členem facebookové skupiny, v níž můžete navázat kontakt s lidmi ze svého oboru, nikdy se této komunitě nepřestavujte prvním příspěvkem typu „Hledám práci – nevíte o něčem?“
- Ať už budete ve facebookové skupině jakkoli aktivní, piště rozumně a k věci. Pamatujte na to, že vaše příspěvky si bude moci i později kdokoli dohledat.
Příklady skupin, komunit nebo stránek na Facebooku, které můžete využít k e-networkingu: H-mat – učíme Hejného metodou, Inspirace pro učitele 1. třídy, Na volné noze, Reklamní klub, Profese: Asistent pedagoga, Open Air Office, Digitální nomádství aj.
Navázání bližšího kontaktu
S lidmi z facebookové skupiny, o kterých si myslíte, že by vám mohli podat užitečné informace o tom, kde hledat novou a zajímavou práci, nebo by vám třeba mohli zprostředkovat první kontakt přímo s potenciálním zaměstnavatelem, můžete samozřejmě navázat i bližší kontakt. A to ideálně prostřednictvím osobní zprávy nebo e-mailu.
LinkedIn: Vsaďte na kvalitně zpracovaný profil
Na oblast pracovních a odborných kontaktů se přímo specializuje sociální síť LinkedIn. K prvotnímu navázání kontaktu s lidmi v oboru i se svým budoucím zaměstnavatelem zde můžete v prvé řadě využít svůj kvalitně zpracovaný LinkedIn profil.
O tom, jak sepsat svůj LinkedIn profil, se dozvíte v našem článku „6 kroků ke správně nastavenému LinkedInu“.
LinkedIn skupiny
LinkedIn je skvělým nástrojem pro e-networking. Vybudovat síť profesních kontaktů vám pomůže nejen váš kvalitně zpracovaný profil, který přitáhne pozornost lidí z oboru nebo vašich potenciálních zaměstnavatelů.
K získání nové práce vám může dopomoci i členství v českých LinkedIn skupinách, které se zaměřují právě na networking, ale také na podnikání, práci, osobní rozvoj, personalistiku, obchod nebo marketing. V těchto skupinách v zásadě budujete svůj brand, komunikujete se stejně smýšlejícími lidmi a máte možnost na sebe více upozornit.
K získání nové práce vám může dopomoci i členství v českých LinkedIn skupinách, které se zaměřují právě na networking, ale také na podnikání, práci, osobní rozvoj, personalistiku, obchod nebo marketing. V těchto skupinách v zásadě budujete svůj brand, komunikujete se stejně smýšlejícími lidmi a máte možnost na sebe více upozornit.
V LinkedIn skupinách buďte aktivní, zapojujte se do diskusí – ptejte se a odpovídejte na dotazy. Tímto aktivním přístupem budujete především svoji odbornost a důvěryhodnost.