EET po studentsku: Nejlevnější a nejjednodušší řešení

20. 2. 2017 | Alena Klimková
Rubrika: Podnikání, Práce | Doba čtení: 2,5 minuty

Jste podnikající studenti a týká se vás zavedení elektronické evidence tržeb (EET)? Možná vás zajímá nejlevnější a nejjednodušší řešení. Kvůli EET si nemusíte pořizovat registrační pokladnu. Pokud máte notebook, tablet nebo chytrý telefon s připojením k internetu a popřípadě i tiskárnu, máte napůl vyhráno. Teď se musíte poohlédnout ještě po nízkonákladovém EET softwaru.

eet levně, nízkonákladové eet, eet zadarmo, elektronická evidence tržeb
eet levně, nízkonákladové eet, eet zadarmo, elektronická evidence tržeb

Základní vybavení pro evidenci tržeb

Jaké technické vybavení pro evidování tržeb budete nezbytně potřebovat? Musí to být takové zařízení, které je schopné odeslat přes internet na servery Finanční správy datovou zprávu o přijaté tržbě a přijmout zpět fiskální identifikační kód (FIK). K tomuto účelu tedy můžete využít svůj stávající osobní počítač, notebook, tablet nebo chytrý telefon.

Pokud už toto zařízení vlastníte, jste jednou nohou za vodou. Stačí totiž, když svůj počítač, tablet či telefon dovybavíte vhodným EET softwarem. Vhod vám přijde také tiskárna (pokud se nerozhodnete vypisovat účtenky ručně), která bude k počítači či notebooku připojena přes USB kabel nebo k tabletu či chytrému telefonu propojena přes bluetooth.
 

Forma účtenky: Tištěná, elektronická, nebo vypsaná ručně

Zákon o evidenci tržeb říká, přesně jaké údaje by měla účtenka obsahovat, neříká ale,  jakou formu by měla mít. Zákazníkovi tak můžete předat nejen tištěnou účtenku, ale můžete mu ji poslat v elektronické podobě e-mailem, přes bluetooth nebo třeba jako SMS či MMS. Důležité je, aby zákazník mohl s účtenkou disponovat.

Na způsobu předání účtenky se musíte se svým zákazníkem vždy dopředu domluvit. Pokud bude trvat na tom, že chce klasickou tištěnou účtenku, máte povinnost mu ji vydat. Pokud budete ovšem vydávat pouze pár účtenek týdně, peníze za tiskárnu v tomto případě vyhazovat nemusíte. Vyplatí se vám totiž, když zákazníkovi vypíšete na papírek všechny povinné údaje ručně.

Při ručním vypisováním účtenky dbejte na to, aby tento doklad obsahoval všechny povinné údaje. Nápomocna vám může být například vzorová účtenka dle zákona o evidenci držeb.

Na oficiálním webu EET se k této problematice dozvíte následující: Vystavení účtenky v elektronické formě je obecně možné, musí dle názoru Finanční správy v případě, kdy jsou oba aktéři transakce (zákazník a poplatník) fyzicky přítomni, na základě volby zákazníka, vždy existovat možnost vystavení účtenky v jiné než elektronické formě. Předpokládáno je pak vystavení účtenky v tištěné podobě. Zákon teoreticky nevylučuje vystavení účtenky i opsáním povinných údajů z pokladního zařízení ručně. Finanční správa však takový způsob vystavení účtenky poplatníkům nedoporučuje, neboť se s ohledem na rozsah a složitost některých údajů, vystavují značnému riziku chybného nebo nečitelného uvedení povinných údajů na účtence a tím i riziku udělení pokuty.

Nízkonákladový EET software

 

* EET+

Aplikace EET+, která je určena pro tablety nebo chytré telefony, je na míru šita drobným živnostníkům, kterým stačí jednoduchá evidence EET. Díky této aplikaci můžete EET provozovat i bez tiskárny. Místo tisku účtenky pouze opíšete na papír kód, který vám tato aplikace vygeneruje. Váš zákazník si pak svoji kompletní EET účtenku najde na internetové adrese www.uctenka.xyz sám. Jelikož vydání elektronické účtenky musí být podmíněno souhlasem zákazníka, pro případ tisku účtenky můžete i v tomto případě použít bluetooth tiskárnu. Anebo účtenku můžete vystavit na klasické tiskárně připojené ke kterémukoliv počítači skrze Google Print Cloud.
 

* eÚčtenka

Pro chytrý telefon či tablet se systémem Android 4.1 a vyšší je určena nízkonákladová EET aplikace eÚčtenka. Tuto aplikaci využijí i drobní podnikatelé v maloobchodu, při stánkovém prodeji nebo při prodeji svých rukodělných výrobků. Účtenky v tomto případě vydáváte v tištěné formě, kromě tabletu či chytrého telefonu tak budete potřebovat i tiskárnu. Ať už se rozhodnete pro mobilní či klasickou, každá z nich musí mít bluetooth připojení.


* Profiúčtenka

Profiúčtenka je další EET aplikace, kterou si můžete nainstalovat do svého tabletu či chytrého telefonu. Výhodou je, že tato bezplatná aplikace je určena také pro notebooky nebo stolní počítače s operačním systémem Windows 10. Také v tomto případě můžete účtenky vydávat v elektronické či tištěné formě. Budete-li evidovat přes telefon či tablet, budete tak dále potřebovat tiskárnu s bluetooth připojením. Rozhodnete-li se k EET připojit přes svůj počítač, stačí vám klasická tiskárna s USB kabelem.
EET aplikaci Profiúčtenka navíc můžete propojit s online fakturační aplikací iDoklad.cz.


*Kasa fik zdarma

Kasa fik zdarma je bezplatnou androidovou EET aplikací určenou pro chytré telefony a tablety připojené k bluetooth tiskárnám. Tato aplikace podporuje výdej účtenek jak v elektronické, tak tištěné formě.


* EET pokladnička CSH

Pokud máte stolní počítač či notebook a klasickou tiskárnu a nechcete do dalšího technického zařízení pro elektronickou evidenci tržeb dále investovat, řešením pro vás může být pořízení software EET pokladnička od společnosti CSH. Tento software funguje i na počítači s operačním systémem Windows XP a stačí k němu běžná inkoustová nebo laserová tiskárna. Pokud budete evidovat do deseti položek za den, může to být pro vás velmi příjemné řešení elektronické evidence tržeb.


EET a studentské přívýdělky na ŽL – co potřebujete vědět?

Na podobné téma

Co dělají stážisté z Fakulty sociálních studií

Prodavač nejen prodává, ale hlavně pomáhá a radí

Stále se můžete zapojit do projektu Stáže ve firmách

Adéla absolvovala stáž v České pojišťovně, teď tam pracuje