Fakulta sociálních studií (FSS), Ekonomicko-správní (ESF), Nadace Partnerství a Ekologický právní servis, to jsou autoři projektu EkoInkubátor. V tomhle balíčku získáte užitečné předměty, extra kredity a zajímavé exkurze po Česku a Rakousku. Týmu s nejlepším „eko“ podnikatelským záměrem náleží finanční odměna. Koho jen trochu zajímá environmentálně zaměřené podnikání, je to příležitost se něčemu přiučit.
Byla jsem ve druháku na ESF a stále jsem postrádala větší návaznost předmětů na praxi. Teorii jsem nepovažovala za dostatečnou pro přípravu na vlastní podnikání, takže nabídka zúčastnit se projektu EkoInkubátor mě přinejmenším zaujala. Na informační schůzce mě nadchli zapálení organizátoři, vysvětlili základní podmínky a lákali na výhody, které projekt nabízí. EkoInkubátor má tři hlavní fáze. V první si vyberete z nabídky prakticky zaměřených předmětů týkajících se environmentalistiky, ekonomie a práva, dotknete se projektového řízení nebo fundraisingu. Vyučují je především externisté z partnerských neziskových organizací, se známými akademiky se moc nepotkáte. Ve druhé fázi se podíváte za hranice města, vyjedete na celodenní výlet do Bílých Karpat nebo navštívíte jih Rakouska a Vídeň v rámci předmětů Úspěšné environmentální projekty I. a II. Ve finále budete tvořit v týmu vlastní podnikatelský záměr, se kterým vám pomůžou koučové ze všech zmíněných oblastí.
Nemusím říkat dvakrát, že mě EkoInkubátor oslovil, i když zrovna nejsem ta, která pojede do Amazonského pralesa zachraňovat ohrožené živočišné druhy, ani se nebudu přivazovat k Temelínu. Přírodu mám ale ráda, tak proč si studium nezpestřit. Něco mi samozřejmě do rozvrhu nesedělo, takže jsem začala zlehka předmětem Fundraising, který proběhl blokově třikrát za semestr a vedl ho Petr Machálek, který je stávajícím ředitelem Hnutí Duha. Představil nám hlavní způsoby, jak pro svůj záměr získat dostatek finančních prostředků, závěrem jsme si vyzkoušeli sepsat žádost o dotaci. Po odevzdání nám na e-mail došel projekt jiného kolegy a my ho měli podle zadání zhodnotit a vyjádřit se, zda by od nás dotace dostal, nebo ne.
Ve stejném semestru jsem stihla ještě předmět Ekonomika životního prostředí, kde se na přednáškách střídali hlavně pozvaní hosté z oboru. Ti se věnovali například energetice, problematice znečištění ovzduší, vodstva nebo podpoře z Evropské unie a jiných veřejných rozpočtů. Na seminářích jsme prezentovali námi vybraná témata. Součástí byla také exkurze do Gansenwinkel, kde jsme zjistili něco o tom, jak Brno třídí odpady a jak se s nimi dál obchoduje.
Následující jaro jsem zase zkusila blokovou výuku v předmětu Projektové řízení. Tady bylo těžiště práce hlavně doma na počítači, protože náplní bylo především úspěšně postavit pasivní dům v on-line hře. Dostali jste termín, rozpočet, stavební čety a seznam různě na sebe navazujících činností jako stavba základů, zasklení oken, malování a další. Sestavit správný plán a připravit se na krize jako třeba špatné počasí nebo ukradené lešení, dalo zabrat, ale nakonec to byla legrace.
Nejvíc jsem se ale těšila na exkurze mimo učebny a Brno vůbec. V rámci předmětů Úspěšné environmentální projekty I. a II. jsme jeli do Bílých Karpat, navštívili ekozemědělce v Pitíně a Centrum Veronica a její bio-moštárnu v Hostětíně. Druhá exkurze byla zaměřena na alternativní zdroje energie. Podívali jsme se do vodní a větrné elektrárny a na bioplynovou stanici. Den jsme stylově zakončili v pivovaru U Richarda. V týmech jsme potom zpracovávali seminárku na jeden ze „zelených“ podniků, kde jsme navrhovali zlepšení jejich businessu. Ve dvojce jsem pak podnikla dvoudenní výlet do Rakouska. Nejdřív na jih, kde nám v Güssingu představili Evropské centrum pro obnovitelnou energii. Večer jsme strávili ve Vídni, přespali v hostelu a druhý den nás čekal majitel netradiční taxislužby Faxi, zákazníky totiž vozí v moderních rikšách. Na zpáteční cestě jsme ještě navštívili podniky Waldland a Sonnentor, který expandoval také k nám. Ve zkratce to byl nabitý program, na závěr opět skupinová seminárka a zůstala bezva parta lidí. Navíc nám škola ze získaného grantu na EkoInkubátor vše proplatila.
Na podzim jsem si zapsala předmět Právo pro environmentální podnikání, nejdřív mě vyděsil přístup externistů z Ekologického právního servisu, kteří předmět vyučují. Na seznamovací hry na ekonomce prostě nejsme zvyklí. Když ale první šok pominul a my si přivykli na hravé hodiny, byl to opravdu dobrý předmět. Teoretickým úvodem jsme se moc nezdržovali a hlavní náplní byla vlastně vždy hra, zadání do skupin, k dispozici právní předpisy a dvaceti studentům se často věnovaly i dvě právničky. Zkusili jsme si tak, jak se lidé můžou na úřadech dožadovat svého práva na informace, jak připomínkovat územní plán nebo jak sepsat nájemní smlouvu. Jen si dát pozor na závěrečný test, to už moc zábavné nebylo.
Za jiné předměty zatím nemůžu ručit, ale stačí si je vyzkoušet a dát jim šanci, protože první zdání někdy klame. Já se momentálně chystám na svůj vlastní podnikatelský záměr v předmětu Zakládání firmy, úvodní hodina byla celkem náročná na pozornost, ale znalosti se určitě budou hodit.
Takže na závěr mých pochval už jen pár užitečných poznámek:
Projekt je sestaven na tři semestry podzim-jaro-podzim, ale nic nebrání tomu se přes IS přihlásit na jaře, nebo si rozložit předměty do více semestrů, hlavní je studovat na MU. Pro úspěšné dokončení samozřejmě musíte něco udělat. Povinné kurzy jsou doplněné volitelnými a sestavené podle toho, jaký obor studujete. Výuka probíhá na ESF a FSS, ocení vás samozřejmě kredity. Když splníte vše, čeká na vás certifikát o absolvování studijního bloku EkoInkubátor. Další možností je nepřihlašovat se do projektu a zapisovat si jen některé kurzy podle libosti, ale ztrácíte tak přednost v pořadí a uteče vám závěrečný certifikát.