Zaměstnanecké výhody kromě jiného dokážou obecně zlepšit spokojenost zaměstnanců. A navíc, spokojení lidé jsou v práci výkonnější, mají nižší absenci i méně pozdních příchodů do zaměstnání, vytvářejí na pracovišti dobrou atmosféru a rovněž nemají potřebu odejít ke konkurenci.
Daňové zvýhodnění
Na rozdíl od zvýšení mzdy, kterým chce zaměstnavatel zaměstnance motivovat k vyšším výkonům, se z klasických zaměstnaneckých benefitů zpravidla neodvádí daň z příjmu ani odvody na sociální a zdravotní pojištění. Právě toto daňové hledisko je pro zaměstnavatele v případě benefitů jako formy odměňování velmi výhodné.
Nejčastější benefity
Nejčastějším a bezesporu nejvyužívanějším zaměstnaneckým benefitem jsou stravenky. Zaměstnavatelé přitom svým zaměstnancům hradí 40 až 100 % z jejich hodnoty. Osud stravenek je ovšem v současné době nejistý. Jejich zachování je zatím schváleno do konce roku 2013, ministerstvo financí má však výhledově v plánu zrušit jejich daňové zvýhodnění.
K častým výhodám patří také využívání firemního automobilu, a to i pro soukromé účely. Zaměstnavatelé často svým zaměstnancům nadělují i mobilní telefon, notebook nebo možnost občerstvení na pracovišti. Tyto položky však sami zaměstnanci za firemní výhody už ani nepovažují.
Vzdělávací kurzy či penzijko
Někteří zaměstnavatelé dále svých zaměstnancům hradí vzdělávací kurzy a školení, nabízejí jim zvýhodněné půjčky, přispívají na penzijní a životní připojištění a nezapomenou jim k narozeninám nebo k Vánocům darovat menší maličkost. Například takové penzijní připojištění v současné době nabízí svým zaměstnancům na 80 procent tuzemských společností.
Nepeněžní výhody
Motivační charakter mají pro zaměstnance také nepeněžní výhody. Ať už se jedná o pět až šest týdnů dovolené, flexibilní pracovní dobu, možnost využívání firemní školky nebo home office. Právě týden až dva dovolené navíc a práce z domova jsou v současné době v očích zaměstnanců těmi nejhodnotnějšími benefity. Možností pracovat z domova přitom momentálně odměňuje své zaměstnance každá pátá firma.