FSSáci: studenti do praxe a nepohody

24. 11. 2011 | Externista
Rubrika: Stáže, Práce | Doba čtení: 2 minuty

„A co jednou budeš dělat?“ otázka, která dokáže na­krknout nejednoho studenta humanitního oboru. Studenti některých oborů na FSS ale mají určitou představu. Během studia totiž musí absolvovat povinnou praxi. Pokud je to i váš případ, ne­zoufejte, naopak buďte rádi. Díky praxi totiž mnohdy zjistíte, jestli je zvolený obor opravdu to pravé a získáte představu, jak by jednou mohlo vypadat vaše zaměstnání.

praxe, škola, fss, muni, fakulta sociálních studii
praxe, škola, fss, muni, fakulta sociálních studii

Díky praxi máte šanci využít teoretické znalos­ti i někde v praxi. To byla ta světlejší stránka věci. Temnou naopak zůstává, že s nejvyšší pravděpodobností budete někde pracovat bez finanční odměny (a někdy ne zrovna krátkou dobu). Nezoufejte ale. Minimálně vám bude odměnou cenná položka v životopisu, nabídka další spo­lupráce a taky možnost udělat něco užitečného.

KDY?
Nejlepší strategií je zjistit si od starších kolegů, kdy praxi vykonávat a jaké kurzy jsou pro praxi prospěšné. Na většině „praxových“ oborů vám nedo­volí praxi zapsat před absol­vováním některých předmětů, lze ale zažádat o výjimku. Zvažte také, zda chcete praxi vykonávat během školního roku, anebo přes prázdniny.

KDE?
Přibližně na konci prvního semestru je vhodné mít přibližnou představu, kde byste chtěli praxi vykonávat, pokud z jejího absolvování chcete „vyždímat“ skutečné maximum. Svému rozhodnutí totiž přizpůsobujete rozvržení předmětů v době studia. Frajeři s velkým nadáním pro plánování jsou schopni na praxi začít shromažďovat například data pro bakalářskou práci nebo si minimálně vytvářejí síť kontaktů na specialisty v oboru. Jestli ale na konci prvního se­mestru stále nevíte, svět se nehroutí. Hlavně v klidu vše pečlivě zvažte, ať praxi alespoň trochu zúročíte.

JAK?
Pokud už máte o svém působení ve skutečném světě mimo existenci teoretických pouček a skript jasno, nezbývá nic jednoduššího než vysněné místo kontaktovat. Škola za vás nic takového neudělá, někdy se dokonce může stát, že vám tak trochu hodí klacek pod nohy, když vám odmítne praxi v daném místě uznat. Proto je dobré předem kontaktovat příslušného garanta praxe a vaše plány mu sdělit (jedná-li se o místo, kde nikdo z vašich starších kolegů zatím nepůsobil, v „prošlapaných cestičkách“ se něco takového nestane). Na osvědčených místech většinou stačí jediný e-mail, kde uve­dete, že jste z Masaryčky a v dané době chcete u nich praxi vykonávat.

 

Stručný přehled oborů a jejich přístupů k  praxi…

Genderová studia
Povinná praxe je vykonávána v nevládních organizacích, v soukromých firmách nebo na úřadech.

Politologie
Praxe se liší délkou a jsou součástí povinně volitelných předmětů. Podíváte se na ministerstva, do státní správy nebo do samosprávy.

Sociální politika a sociální práce
Praxe má rozsah přibližně 300 hodin. Odpracovat si je můžete v různých organizacích, vykonávat budete odbornou práci. Další praxe se dočkáte na základě zvolené specializace. Starší spolužáci si doporučují vést podrobný deník praxe.

Veřejná politika a lidské zdroje
Praxe se právě zavádí, v plánu je studentům umožnit pracovat dva až tři týdny v neziskových nebo státních organizacích.

Žurnalistika
Tři měsíce v denním tisku, v rozhlase nebo v televizi. Praxi můžete vykonávat v místě bydliště nebo v Brně. Studenti specializace digitální média mohou fotit, točit, stříhat, starat se o webové stránky médií nebo pracovat v reklamních agenturách.

Environmentální studia
Praxe na tři týdny se dá absolvovat v nevládních organizacích, státní správě nebo v neziskových organizacích. Environmentální praxe musí vykázat nejen míru odvedené práce, ale i poukázání na participaci v organizaci.

 

MARTINA JIŘÍČKOVÁ (publikováno v časopise Prvákoviny do kapsy 2011)

Na podobné téma

Bodies Revealed – vypusťte mediky!

V call centru: Haló, haló, co se stalo? Prase kozu potrkalo

Praxe je základ života žurnalisty

Chcete, aby se vám projekt vydařil? Vyzkoušejte model plánování, kontrol a odměn