Je zřejmé, že ti, kteří hledají nového konstruktéra do špičkového týmu, budou hledět spíše na znalost práce s technickým softwarem než vaši znalost češtiny. Napadlo vás ale někdy, zda existuje něco, co nezapomenou personalisté uvést nikdy? Taková univerzální poptávka po pracovnících? My jsme společné jmenovatele mezi požadavky v inzerátech hledali. A našli.
Když budete pročítat mnoho pracovních nabídek, najdete několik společných jmenovatelů mezi požadavky, které personalisté kladou na své potenciální kandidáty. Pokud je takto najdete jen ve svém oboru, nebylo by to tak divné, ale my jsme prošli namátkou 100 inzerátů ze všech možných oborů a ty požadavky, které se opakovaly znovu a znovu, jsme pro vás vypsali.
Sestavili jsme tak s nadsázkou řečeno „profil ideálního univerzálního uchazeče“. Jste to právě Vy? Na pomoc jsme si vzali pracovní nabídky pro absolventy na pracovním portálu jobs.cz.
Ideální univerzální uchazeč
Univerzální uchazeč se moc neliší od oblíbence paní učitelky na základní škole. Podle často opakovaných požadavků usuzujeme, že je pečlivý, spolehlivý, samostatný a zodpovědný. Má pozitivní a proaktivní přístup k práci a schopnost dosahovat stanovených cílů, k čemuž mu bezpochyby napomáhá to, že je ctižádostivý a značně ambiciózní. Situaci správně rozebere díky analytickému myšlení, následně pak nabídne kreativní řešení situace. Je odolný vůči stresu, díky čemuž dokáže zvládat návaly práce a navíc se ještě umí přizpůsobit, protože je flexibilní a navíc loajální, proto chápe nečekaně vzniklé situace a umí se adaptovat. Je komunikativní a nechybí mu chuť a schopnost navazovat kontakt, což jde ruku v ruce s faktem, že má smysl pro týmovou práci, kde (a nejen tam) se ochotně a rád učí novým věcem. Z těch „hmotnějších“ požadavků bychom našli dnes již obligátní „uživatelskou znalost MS Office“, následovanou požadovanou komunikativní úrovní anglického jazyka (němčinu jsme našli sporadicky). Vhodné je mít zase pár stovek kilometrů za volantem, a tedy být aktivním řidičem s řidičským oprávněním skupiny B. A samozřejmě – praxe v oboru je výhodou nebo přímo nutností!
Pokud se vám zdá, že je zhola nemožné dosahovat všech uvedených kvalit, nezoufejte, jak sami víte (a my to psali nahoře), každá pozice je jiná a vyžaduje své, a proto je dobré se na ta jednotlivá drobná specifika zaměřit a zdokonalovat se právě v tom, co je pro vámi zvolenou oblast nejdůležitější. Jenom tak budete lepší než ostatní a pro personalistu tím nej!