Hurá do práce, absolvente!

Momentálně končí mnoho absolventů vysokých škol. Všechny je čeká podobné martýrium se sháněním práce. Jak vystoupit z davu žadatelů o práci radí odborníci z Kariérního centra Masarykovy univerzity.

Sotva je pryč stres ze státnic a z obhajoby diplomové práce, přichází na řadu aktivity spojené s hledáním pracovního místa. Vysoké školy opouští tisíce čerstvých absolventů různého zaměření, zkušeností a ambicí. Někteří z nich již začali své uplatnění budovat při studiu a přechod do pracovního režimu pro ně není zas až tak náročný, jiní se věnovali výhradně škole a otevírá se před nimi zatím neznámý svět pracovního trhu.

Způsobů, jak si najít práci či uplatnění je spousta. Pro inspiraci si můžete přečíst některé ze starších článků na našem portálu nebo příběhy absolventů z JobAcademy.

Jedna z prvních věcí, která však čerstvého absolventa potká, je rozeslání životopisu. Ten je podle Pavly Horákové, personalistky Kariérního centra Masarykovy univerzity, jedním z nejčastějších témat, s nimiž studenti ve vyšších ročnících na Kariérní centrum přicházejí. „Budoucí absolventi cítí, že konkurence na trhu práce je vysoká. Jednou z prvních věcí, které řeší, je dobře zpracovaný životopis a obecně rady, jak přesvědčit personalistu, že zrovna oni jsou nejvhodnějšími kandidáty," popisuje Horáková.

Pro ty, co hledají univerzální návody, ale často přichází spíše zklamání. „Nejlepší rada, jak uspět při přijímacím řízení, je přirozenost a originalita. To platí už když uchazeč vytváří životopis, motivační nebo průvodní dopis," doplňuje Pavla Horáková. Jak může vypadat originální curriculum vitae, se podívejte například zde. Nic se ale nesmí přehánět.

0917 absolvent-hleda-praci kc

Snažte se nejprve seznámit s firemní kulturou, historií společnosti a jejími hodnotami. V úvahu přichází i pokusit se zkontaktovat s někým, kdo ve firmě již pracuje. Na škodu také není zodpovězení si otázky, zda místo, o nějž daný člověk usiluje, je pro něj a jeho kariéru to pravé. Podle těchto skutečností by pak měly vypadat i materiály a vystupovaní, s nimiž uchazeč o místo do firmy přichází. „Co vidím jako největší problém je, že se studenti často podceňují. Bojí se, že mají málo praxe a do pohovoru jdou se strachem, že jej nezvládnou. Sami si tak podkopávají možnou cestu k úspěchu," upozorňuje na své zkušenosti se studenty lektor kurzu Jak napsat (nad)standardní životopis Radoslav Pittner.

Dobré je uvědomit si, že pohovor je přirozená věc, a že atmosféru vytváří jak zaměstnavatel či personalista, tak uchazeč. Vyrazte na něj tedy s pozitivní náladou. Že se vám to nedaří? Můžete si zkusit nacvičit některé scény doma před zrcadlem anebo s přáteli. Otázky typu slabé a silné stránky vás mohou potkat téměř vždy. Pokud vás i přesto na vámi vybranou pracovní pozici nepřijmou, nejedná se o žádnou tragédii a ani to neznamená, že nejste dostatečně dobří. Chybí-li vám například dostatečná praxe, můžete se zapojit do projektů jako jsou Stáže ve firmách či pracovat v neziskovém sektoru a začít sbírat potřebné zkušenosti, které mohou být u příštího přijímacího řízení cenné plus.

Na podobné téma

6 kroků ke správně nastavenému LinkedInu

Kdy máte v zaměstnání nárok na pracovní volno 2

První zaměstnání mi přinesl pracovní veletrh

Kariéru může ovlivnit i (ne)znalost češtiny