Jak si vybrat
Zásadní je zjistit si dost informací. Na stránkách czs.muni.cz najdete postupy, zkušenosti studentů i aktuální nabídku. Můžete se také přihlásit k odběru newsletteru. Dále se vyplatí důkladně si přečíst zahraniční sekci na stránkách fakulty a sledovat stránky katedry vašeho oboru. Většina nabídek vám také přijde v hromadných e-mailech. Šance na přijetí přihlášky je různá, platí ale, že čím atraktivnější lokace, tím větší počet zájemců – vašich konkurentů.
Erasmus+
Zajišťuje semestrální nebo celoroční studijní pobyty na partnerských univerzitách po celé Evropě. Termíny výběrových řízení určují oboroví koordinátoři na jednotlivých katedrách, obvykle jsou ale vypisovány v únoru. Pokud tedy chcete vycestovat v roce 2015/2016, budete muset odevzdat přihlášku do začátku tohoto jarního semestru. Konkrétní deadliny najdete na stránkách kateder, stejně jako kontakty na koordinátory a seznamy partnerských univerzit.
Přihláška se podává elektronicky v systému ISOIS. V příloze dodáte životopis, motivační dopis v angličtině (pokud univerzita nevyžaduje jiný jazyk), výpis známek z ISu a doklad o jazykové vybavenosti. Ale pozor, přihláška na Erasmus je závazná – jakmile vás koordinátor „nominuje“ na pobyt, můžete ho zrušit jen ze závažných zdravotních nebo osobních důvodů.
Další programy
Pokud byste rádi vycestovali do zemí mimo Evropu, nabízí se program Erasmus Mundus, ISEP, nebo stipendium Fulbrightovy komise. Do zemí střední Evropy se můžete dostat s programem CEEPUS. Freemovers je pro ty, kdo si studijní pobyt na zahraniční univerzitě domluví sami. Vycestovat lze na vlastní náklady, nebo si zažádat o stipendium pro „freemovers“. Krátkodobou variantou pobytů jsou letní a zimní školy, o kterých informují stránky kateder.
Na praktickou stáž můžete odjet v rámci Erasmu, nebo si ji domluvit se zahraniční institucí sami a na částečné pokrytí nákladů využít fakultních stipendií.
S přispěním Kláry Čápové
Článek vyšel v Prvákovinách do kapsy 2014