I matematik může být redaktorem

22. 4. 2011 | Jana Faltýnková
Rubrika: Brigády, Práce

Každému odborníkovi se hodí poutavě psát. Já jsem měla příležitost vyzkoušet si redakční práci na vlastní kůži. Tuto možnost mi poskytly „noviny“ pro vysokoškolské nováčky – Prvákoviny. Je to brožurka, která se stává pomocníkem při studijních začátcích každého prváka na Masarykově univerzitě. Nahlédněte do zákulisí tvorby Prvákovin a seznamte se s tím, co práce redaktora obnáší.

Každému odborníkovi se hodí poutavě psát. Já jsem měla příležitost vyzkoušet si redakční práci na vlastní kůži. Tuto možnost mi poskytly „noviny“ pro vysokoškolské nováčky – Prvákoviny. Je to brožurka, která se stává pomocníkem při studijních začátcích každého prváka na Masarykově univerzitě. Nahlédněte do zákulisí tvorby Prvákovin a seznamte se s tím, co práce redaktora obnáší.

Prvákoviny do kapsy obsahují soubor rad a návodů, jak se v univerzitním labyrintu neztratit. Starší studenti se prostřednictvím tohoto „průvodce“ snaží pomoci nově nastupujícím spolužákům svými postřehy a tipy, které odrážejí to, co sami prožívali na začátku studia. Zároveň je však tato práce velkým přínosem pro každého, kdo se na vydávání Prvákovin podílí. „Prvákoviny beru jako takový tréninkový program pro lidi všech oborů. Orientace v poutavém psaní a vyjadřování se určitě nikomu v životopisu neztratí,“ říká vydavatelka Prvákovin do kapsy Petra Klobasová, která se projektu věnuje už pět let.

0143 prvakoviny-do-kapsy 2 archiv-prv

Brožurka vychází v devíti různých variantách. Je rozdělena na obecnou část vztahující se k celé MU (ta je stejná u všech verzí) a na část, která se specializuje na informace určené pro studenty dané fakulty. A právě mně samotné zničehonic stála tváří v tvář příležitost stát se šéfredaktorkou Prvákovin za Přírodovědeckou fakultu. Já, která tolik bojovala se slohovými pracemi v hodinách češtiny, jsem měla velet celé přírodovědecké redakci. Jenže taková inspirativní nabídka se těžko odmítá, a tak jsem se po hlavě vrhla do víru „novinařiny“.

Na jedné straně strach a obavy – přece jen stále nezkušená prvačka, bez kontaktů, s minimem zkušeností, ještě ne plně aklimatizovaná na vysokoškolské prostředí. Na druhé straně obrovská výhoda – kdo může lépe prvákům zprostředkovat pocity či zážitky a poradit, jak se vypořádat na začátku s vysokou než ten, kdo nedávno prožíval to stejné...

Nakonec se ukázalo, že moje obavy byly vcelku zbytečné. Čerpáte-li při psaní z vlastních zkušeností, článek je hotový dřív, než se nadějete. Zkušenosti ale vždy nestačí – většinou je nezbytné získat i faktické informace. Někdy musíte hlouběji zapátrat na internetu, jindy je potřeba se vyptat na potřebná fakta zasvěcených osob. Protože ale není v brožurce místa nazbyt, je nutné psát stručně, věcně, jasně a výstižně.

Pro mě jako šéfredaktorku bylo nejtěžším úkolem sehnat spolehlivé, kvalitní a pracovité redaktory. Část Prvákovin věnovaná jednotlivým fakultám obsahuje jednak obecné informace o tom, jak to na té které fakultě chodí, jednak popis, typy a rady týkající se jednotlivých studijních programů. Proto je potřeba mít v redakci zástupce z každého oboru. To vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti při vyhledávání vhodných lidí. Naštěstí po rozeslání nemalého počtu e-mailů se mi podařilo sestavit kompletní redakci, a tak vzájemná spolupráce, vymýšlení jednotlivých témat a sestavovaní celé fakultní části Prvákovin mohlo začít.

Potěšilo mě, s jakým zapálením studenti články psali. Často mi po dohodnutí tématu téměř obratem poslali hotovou práci, a to většinou velmi dobře zvládnutou po všech stránkách. S velkým údivem jsem sledovala, jak poutavě a zajímavě dokážou psát ti, kteří se spíše než slohu věnují fyzikálním jevům, pod mikroskopem zkoumají různé organismy nebo provádějí chemické pokusy.

Výborní „novináři“ se však našli i na jiných fakultách, kde byste to zrovna nečekali. Své překvapení neskrývala ani novinařinou ostřílená šéfredaktorka Petra Klobasová: „Je velice zajímavé sledovat, jak vznikají kvalitní brožurky napříč Masarykovou univerzitou. Na Fakultě sociálních studií a na Filozofické fakultě je kvalita jasná, budoucími novináři či recenzenty se to tam jen hemží. Musím ale říct, že si skvěle vedou i fakulty, kde psaní článků není na denním pořádku. Mezi takové podle mě patří třeba Informatika nebo Přírodověda s Lékařskou fakultou. Co fakulta, to jiný přístup, avšak vždy skvělý a zejména prospěšný výsledek.“

0143 prvakoviny-do-kapsy 3 archiv-prvPro většinu redaktorů je drobným problémem dodržet požadovaný rozsah. Neboť má každá fakulta přidělený určitý počet stran, není možné se nad jednotlivými tématy dlouze rozvášňovat. Prvákoviny musí obsáhnout veškeré důležité informace, avšak bez zbytečných podrobností. Zároveň je kladen důraz na srozumitelnost a čtivost. Tyto požadavky dělají některým zpočátku potíže. Od toho je tu ale šéfredaktor, který na chyby a nedostatky upozorní a poradí, jak článek vylepšit.

Protože Prvákoviny zaznamenávají velké ohlasy, chystá se další vydání s aktuálními informacemi. Pokud chcete letmo nahlédnout do světa novinařiny a předat dál zkušenosti z vašeho studijního oboru na MU, neváhejte kontaktovat šéfredaktorku Prvákovin Petru Klobasovou (e-mail: sefredaktorka@prvakoviny.cz). Nejenže pomůžete vysokoškolským nováčkům, ale zároveň se zdokonalíte ve slohových dovednostech, a navíc si něco přivyděláte. A to něco není rozhodně málo. Za 1800 znaků se honoruje 200,-.

 

 

Na podobné téma

Světový šampion Hron díky studiu FSpS porozuměl tajům sportu

Recenzujte knihy pro iDnes.cz

Mileniálové a jejich odlišný pohled na práci: Co je pro ně nejzásadnější?

Jak získat zahraniční praxi pod hlavičkou univerzity