Věty „Pro vás tu nic nemáme“ a „Je krize!“ se na dlouhé měsíce stávají noční můrou jak absolventů, tak i lidí s praxí. Ovíněn těmito slovy opouští úřad práce nejeden student. Lékem proti skepsi a beznaději může být aktivita. Jinak řečeno, nečekat, až co přiletí a jít tomu naproti! Přináším několik postřehů z pohledu absolventky vysoké školy. Napovím: jen o odpovídání na inzeráty to není…
Při hledání prvního skutečného zaměstnání na hlavní pracovní poměr je třeba obrnit se trpělivostí. A hlavně je nutné být vytrvalý v hledání. Neméně důležité je i umět hledat informace o potencionálních zaměstnavatelích a pracovních pozicích. Netřeba zdůrazňovat, že nejvíce informací lze získat na internetu. Existuje nespočet portálů, které nabízejí pracovní příležitosti.
Na každém portálu si založte životopis a neustále si jej aktivujte. V záložkách máte možnost sledovat, kolik personalistů si váš životopis přečetlo a kolik si ho uložilo. Spousta firem má své personalisty, kteří čas od času musí vyvíjet nějakou pracovní činnost a kupodivu opravdu hledají na jobportálech zajímavé lidi.
Dobré je také číst tisk. V každém deníku vycházejí zajímavé přílohy o zaměstnání. Příběhy lidí, kteří v nich vypráví své zkušenosti i zážitky s hledáním práce a postupem v kariéře, jsou inspirativní a nikdy nevíte, jak moc jejich kariérní začátky mohou být podobné s těmi vašimi. Třeba zrovna oslovíte jejich firmu s dotazem o zaměstnání a budete úspěšní. Umí-li člověk číst mezi řádky, najde si v rozhovoru s osobností to, co by na ni mohlo při oslovení zapůsobit.
Je třeba být aktivní, a pokud vás trkne nápad, že byste v konkrétní firmě rádi pracovali, neváhejte a pošlete tam svůj životopis. Vyplatí se i čas od času poslat svou diplomovou práci, projekt nebo kreativní nápad. Ty posílejte vždy konkrétním lidem dle takového oddělení, kde byste rádi popíjeli kafíčko. Jestliže se nedočkáte hned odpovědi, nejspíš o nové zaměstnance nemají zájem. To ale nebrání tomu, abyste to zkusili za pár týdnů znovu, zda se něco nezměnilo nebo nepotřebují alespoň brigádní výpomoc za nemocného kolegu či ženu na mateřské dovolené.
Další tipy, jak sehnat nabídky práce:
Kde hledat práci na HPP?
Na solidní práci můžete narazit na pracovním veletrhu i na facebooku