Jak poznat podivnou brigádu?

10. 11. 2010 | Petra Štorková
Rubrika: Podivné brigády, Seriály | Doba čtení: 1,5 minuty

Záměrně nepoužívám v titulku sousloví „podvodnou brigádu“. Někdy se totiž může stát, že se nejedná o podvod, ale pouze o hru, zda umíte číst mezi řádky. Internetové prostředí svádí k tomu, že lidé nabízejí kdeco. Abyste si ušetřili zklamání, promarněný čas anebo i peníze, sestavili jsme pro vás několik tipů, jak se v inzerátech s personální tematikou zorientovat. Mají ledacos společného.

podivne brigady
podivne brigady

Najít univerzální recept, jak poznat podvodný inzerát, není tak jednoduché. Někdy se jedná o vyložený podvod, jindy zase inzerát slibuje to, co zaměstnavatel nikdy nesplní. Existují i nabídky, které nabízejí atraktivní práce, avšak za tím se skrývá nepopulární přímý prodej nebo vyloženě otravné oslovování lidí s různými nabídkami.

Jak tedy poznat podvodnou, nereálnou nebo zavádějící reklamu s personální inzercí? Zpravidla je odhalíte tak, že nabízejí vysoké výdělky, jednoduchou práci, flexibilní pracovní dobu a rychlý kariérní růst či jiné nereálné výhody. Většinou nejsou žádné požadavky na uchazeče.

Naletět může každý

Pokud se všechny tyto nabídky nakumulují do jednoho inzerátu, máte téměř jistotu, že byste se měli mít na pozoru. Dost často takové nabídky inzerují lidé s osobními e-maily, nikoli firemními. Tyto inzeráty také pojí to, že jsou zpravidla na inzertních stránkách, kde není diskuse pod inzerátem. To dost často zavání „pyramidou“ nebo „letadlem“. Pyramidový nebo letadlový systém spočívá v tom, že z vámi prodaných produktů máte provizi nejen vy, ale také ten, kdo vás do firmy přivedl (= ten, kdo napsal výše zmíněný inzerát) a dále ti nad ním.

Existují ale i případy, kdy lidé vyloženě naletěli a může se to stát i vám. Důvěřivě někam pošlete vstupní poplatek a nedočkáte se práce ani peněz zpět. Práce z domova je třeba pořádně si prověřovat, s nabízejícím dlouho komunikovat a snažit se vyzjistit co nejvíce.

Univerzální rada na závěr: Pořádně si promyslete, komu a za co dáváte peníze, nepodlehněte klamnému vábení za astronomické částky. Buďte nohama na zemi!

Tento text je prvním dílem našeho seriálu o podivných brigádách, kde zkrátka něco nehrálo. Už nyní máme několik příběhů od studentů, kteří měli zkušenost s pracovními karamboly všeho druhu. Máte taky nějaký? Napište na petra@jdipracovat.cz a podělte se s informacemi, aby ostatní už nenaletěli!

Na podobné téma

Počítání zboží: brigáda, která zlepšuje soustředění i fyzickou kondici

Au-pair Tom: Středoškolská angličtina stačí

Letní akademie Jdi pracovat. Oč jde?

„Lechtivé“ přivýdělky českých studentek