Personalisté si CV pročítají pouze zběžně
- Vaše jméno.
- Doba, po kterou jste působili na předchozí pracovní pozici.
- Vaše aktuální pozice a název firmy, ve které pracujete.
- Doba, po kterou působíte na své aktuální pozici.
- Název pozice a název firmy ve vašem předešlém zaměstnání.
- Vaše vzdělání.
Čeho se v životopise držet a personalista to ocení
1. Vyvarujte se gramatických chyb
Dle průzkumu personálně-poradenské agentury Hudson, který proběhl v roce 2011 na vzorku českých firem zaměstnávajících přes 70 tisíc lidí, více než 97 procent personalistů hodnotí chyby a špatný pravopis v životopisu velmi negativně. Další minusové body u personalistů získáte i v případě, bude-li váš životopis psán ve třetí osobě jednotného čísla.
2. Pište pouze pravdivé informace
Ve svém životopise nelžete. Vaše nepravda může být odhalena během přijímacího pohovoru, tímto pak můžete být vyřazeni ze seznamu uchazečů o danou pracovní pozici. Podle personalistů lidé v životopisech nejčastěji upravují data své předchozí praxe, informace o své pracovní pozici, ale i vzdělání. Zamlčí třeba, že někde vydrželi pouze do konce zkušební doby, přiřknou si vyšší pracovní pozici, než ve skutečnosti vykonávali, nebo uvedou název vysoké školy, ale nedodají, že ji nedokončili.
4. Zůstaňte nohama na zemi, nenafukujte
Spousta uchazečů o zaměstnání se snaží udělat dobrý dojem, není proto výjimkou, že v zájmu tohoto nadhodnocují v životopisu své schopnosti. Vy takoví nebuďte. Zkušení personalisté by vás stejně odhalili
Nepište žádné romány. Přesně 86 procent personalistů dle průzkumu společnosti Hudson považuje dvě strany za ideální délku zaslaného životopisu. Pokud bude mít váš životopis tři a více stran, můžete si být jisti, že jej personalista odloží stranou a nepřečte si jej.
Spousta uchazečů o zaměstnání ve svém životopisu neuvádí svoje osobní zájmy a koníčky, dle společnosti Hudson je to chyba. Až 63 procent personalistů by totiž tyto zájmy a koníčky v životopisech rádo vidělo – i když to zpravidla není hlavní faktor při rozhodování k pozvání na pohovor.
7. Životopis zasílejte e-mailem
Životopis neposílejte fyzicky poštou, je to něco, co v současnosti může u personalisty vzbudit spíš otazníky. Tyto podklady zasílejte k rukám personalisty vždy přes svou e-mailovou schránku.
Článek vyšel v tištěné brožuře Jdi pracovat! 01/2017.
Více o tomto vydání časopisu.