Jak se propsat k penězům? Publikujte! I zadarmo.

/ANKETA/ Psát článek o psaní článků? Proč ne! Práce redaktora je různorodá, dává vám možnost se realizovat a zdokonalovat v tom, co vás baví a zajímá. Přinášíme vám postřehy tří přispěvatelů webů s nejrůznějším zaměřením.

 
  1. Proč píšete zrovna to tento server? Co vám to přináší?

  2. Máte nějaký článek, na který jste obzvlášť hrdí? Proč?

  3. Psát, nebo nepsat? Zadarmo, nebo za peníze?


Adéla Ištvánková, absolventka Mediálních studií a žurnalistiky a Politologie, FSS MU
WomanOnly.cz
 
1. Zpočátku jsem na WomanOnly působila jako redaktorka, chtěla jsem vyzkoušet nová témata, rozšířit si své novinářské obzory a získat další zkušenosti. Navíc to byla práce alespoň trochu placená, takže jsem spojila příjemné s užitečným. Postupně jsem se propracovala až na vedoucí redaktorku, takže teď už nejen píšu, ale i zadávám témata a vedu celou redakci. Díky tomu jsem se zlepšila ve svých organizačních dovednostech, umím být víc autoritativní a učím se vést tým, což se mi bude v budoucnu určitě hodit. WomanOnly beru jako příležitost k osobnímu i profesnímu rozvoji.
2. Píšu až pět článků denně, takže nemám jeden konkrétní, který by se mi vyloženě povedl. Jsem pyšná na to, že celá redakce hezky funguje.
3. V každém případě psát. Většinou je potřeba zpočátku psát bez nároku na honorář a k penězům se člověk postupně propracuje. Psaní se nedá naučit, k tomu se musí člověk prostě „propsat“, s každým článkem je pak jeho styl lepší a lepší. Osobně můžu doporučit i založení blogu na jakékoli téma, které člověka zajímá.

Martin Kostrhoun, 4. ročník Právo, PrF MU
Peníze.cz
 
1. Začal jsem psát, protože se advokátní kancelář, ve které pracuji, domluvila se serverem, že pro ně budeme psát články ohledně rekodifikace občanského práva. Výměnou za reklamu na naši kancelář. S psaním jsem souhlasil, neboť se mělo jednat o seznámení nejširší veřejnosti s novinkami a instituty soukromého práva, porovnání změn stávajícího a nového občanského zákoníku. Takže přinejmenším mi to přineslo vlastní poznání oněch institutů.
2.To je asi hned můj první článek, o dědické smlouvě. A proč? No, protože byl jednoduše první.
3.Psal jsem zadarmo, byl to napůl „úkol“ od kanceláře. Myslím si, že člověku, pokud ho to baví, to opravdu pomůže. V současné době už nepíšu, v kanceláři bylo moc práce a články nám čas spíš braly.
 
Lucie Hromádková, 1. ročník magisterského studia Učitelství českého jazyka a občanské výchovy pro 2. stupeň ZŠ, PdF MU
FC Zbrojovka Brno, dříve HC Kometa Brno, Hokej.czEuro Jockey Tour
 
1. Jsem sportovní fanynka celý svůj život, dříve (šest let) jsem psávala pro web Komety, poslední dva roky píšu pro Zbrojovku. Mám ráda sporty, ty kolektivní zvláště. Fotbal i hokej v sobě mají něco zajímavého, a to i pro holky.
2.Těch bude víc, jde o rozhovory například s Jaromírem Jágrem, Karlem Rachůnkem a dalšími českými reprezentanty na turnajích Euro Hockey Tour.
3.Psát. Je příjemné, když si člověk do Googlu napíše své jméno a vyskočí mu články, které kdy napsal. V mém konkrétním případě jsem se navíc díky psaní dostala k rozhovorům s nejlepšími hokejisty světa. Člověk může psát i zadarmo, kvůli zážitkům a zkušenostem do praxe. V naší společnosti eSports.cz ale dostáváme symbolické finanční odměny, které motivují ještě o trošku víc.

Na podobné téma

Kde vzít zkušenosti při studiu na Ekonomicko-správní fakultě

„Dělat, co má člověk rád, je k nezaplacení,“ potvrzuje kouč

Skloubit práci a doktorát znamená taky dobře plánovat

Chcete, aby se vám projekt vydařil? Vyzkoušejte model plánování, kontrol a odměn