Jak se studuje v Kolíně nad Rýnem?

19. 6. 2015 | Magda Nešporová
Rubrika: Vzdělávání, Studium | Doba čtení: 2 minuty

Studentka anglistiky a germanistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity Martina Žeňuchová vyrazila prostřednictvím programu Erasmus do Kolína nad Rýnem. Jak se jí studovalo a co ji překvapilo, se dočtete v následujícím rozhovoru.

Kolín nad Rýnem, Erasmus, ESN
Kolín nad Rýnem, Erasmus, ESN

Kde jsi byla ubytovaná?

Na kolejích Rodenkirchen a rozhodně toho nelituju. Pokoj jsem měla sama pro sebe. Bylo dobré, že tam nebydleli jen erasmáci, ale i řádní studenti, takže jsem si procvičovala němčinu každý den a měla jsem jedinečnou šanci poslouchat autentickou výslovnost.
 

A co vysoká škola?

Výhodou bylo, že jsem se nemusela řídit žádnými studijními šablonami a měla jsem skutečně velikou svobodu při výběru předmětů. Kreditní systém se trochu liší, a to hlavně tím, že ukončení předmětů si vybírá student sám. Přednášky bývají obvykle za méně kreditů. Cvičení a semináře mají povinnou nejen docházku, ale i písemný test či seminární práci. Většina mých předmětů byla v němčině, katedra anglistiky ale samozřejmě nabízí i předměty jenom v angličtině.
 

Účastnila ses na Erasmu nějakých akcí?

Díky místnímu studentskému spolku ESN jsem měla možnost zažít spoustu věcí. Jednou z nejzajímavějších akcí byl asi mezinárodní večer, když každý donesl jídlo typické pro svou zemi a společně jsme ochutnávali chutě jiných zemí. Rovněž zorganizovali společnou prohlídku města, ale i výlety do okolí Kolína.
 

Měla jsi problémy s jazykem?

Je opravdu výhodou umět německy, když jedete do Německa. Anglicky se tu dá také domluvit, ale třeba úředníci pak komunikují o hodně méně ochotně. Já osobně jsem problém neměla, jelikož studuji němčinu i angličtinu, i když na místní dialekt jsem si musela trochu zvyknout. Univerzita naštěstí nabízí tzv. Buddy Program, kdy zmatenému zahraničnímu studentovi přidělí již zkušeného studenta, který mu je k dispozici při jakýchkoli otázkách a případně slouží jako tlumočník.
 

Stihla jsi při studiu i cestovat?

Všechno záleží na financích a rozvrhu ve škole. Já jsem si cestování sponzorovala sama. Poznávání Kolína i celého Severního Porýní-Vestfálska jsme měli v ceně našeho studentského příspěvku, který musí každý student na začátku semestru zaplatit. Kolín má ideální polohu, co se týče blízkosti ostatních měst, takže návštěva evropských metropolí byla šance, která se nedala odmítnout.
 

Kdybys měla srovnat studium v Česku a v zahraničí, které by zvítězilo?

Obě mají svá pro i proti. Každopádně byla úžasná zkušenost vidět, jak to funguje na tak obrovské univerzitě, jakou je Universtität zu Köln. Jednou z věcí, kterou se naše domácí univerzita určitě může chlubit, je IS. Elektronicky se dá zařídit téměř všechno, což v Kolíně nebylo možné.

Článek vyšel v Prvákovinách do kapsy 2014

Na podobné téma

Ples Pedagogické fakulty MU se blíží

Umělecký zážitek? Staňte se členem Pěveckého sboru MU!

EkoInkubátor připraví na zelené podnikání

Veletrh JobChallenge je letos o třetinu větší!