Jak si založit živnost

14. 12. 2010 | Alena Klimková
Rubrika: Podnikání, Práce

Jednou z možností, jak si přivydělat při studiu nebo jak si ihned po absolutoriu zajistit příjem, může být podnikání. Chcete si založit živnost, ale nevíte jak postupovat? V následujících řádcích vám poradíme jak dosáhnout toho, aby se z vás stala osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ).

Jednou z možností, jak si přivydělat při studiu nebo jak si ihned po absolutoriu zajistit příjem, může být podnikání. Chcete si založit živnost, ale nevíte jak postupovat? V následujících řádcích vám poradíme jak dosáhnout toho, aby se z vás stala osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). A samozřejmě se dozvíte, co to všechno obnáší.

 

1. OSVČ vykonávající vedlejší činnost

První důležitou informací, kterou byste si měli zapamatovat, je, že jste-li studentem (studentkou) starším 18 let a mladším 26 let a zároveň podnikáte, jste podle zákona osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) vykonávající vedlejší činnost. Jako podnikající studenti máte řadu výhod. Jedná se například o slevu na dani z příjmu fyzických osob. V prvním roce podnikání navíc nemusíte platit měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

2. Registrace

1. krok: Zajděte na příslušný živnostenský úřad, konkrétně do kanceláře, kde se vydávají a registrují živnosti.
2. krok: Požádejte o založení živnosti.
3. krok: Předejte úřednici doklad totožnosti a potvrzení o prezenční formě studia.
4. krok: Společně s úřednicí vyplňte jednotný registrační formulář a zároveň vyberte obor činnosti (buď přímo v tištěném formuláři, nebo společně s úřednicí, která bude zvolené oblasti činnosti „zaklikávat“ přímo ve svém počítači), ve které budete podnikat.
5. krok: Zaplaťte registrační poplatek 1 000 Kč.
6. krok: Do týdne si na živnostenském úřadu vyzvedněte Výpis z živnostenského listu, na němž mimo jiné naleznete svoje identifikační číslo (IČ). Jednotným registračním formulářem, který jste na živnostenském úřadu vyplnili, nejen ohlašujete svoji živnost, ale zároveň se registrujete na platbu daně z příjmu fyzických osob (viz finanční úřad), na platbu zdravotního pojištění (viz příslušná zdravotní pojišťovna) a na platbu sociálního pojištění (viz Česká správa sociálního zabezpečení).
Do třiceti dnů vám poštou z příslušného finančního úřadu, který byl kontaktován živnostenským úřadem, přijde doporučený dopis, v němž naleznete Osvědčení o registraci, které bude rovněž obsahovat vaše daňové identifikační číslo (DIČ).

0068 jak-zalozit-zivnost ms-office

3. Zdravotní pojištění

Pokud do osmi dnů od zápisu do živnostenského rejstříku (tj. od začátku podnikání) kontaktujete svoji zdravotní pojišťovnu s tím, že stále studujete, bude vaše studium považováno za hlavní činnost a podnikání za činnost vedlejší. Z tohoto důvodu nemusíte platit zálohy na zdravotní pojištění.
Zdravotní pojištění zároveň doplatíte pouze ze skutečně dosaženého zisku (příjmy – náklady = zisk). Po skončení kalendářního roku totiž podáváte daňové přiznání a také přehled příjmů a výdajů, kde si spočítáte, kolik budete muset na zdravotním pojištění za uplynulý rok doplatit.

4. Sociální pojištění

Co se týče platby sociálního pojištění, studenti (studentky) se musí do osmi dnů od zahájení podnikání nahlásit na Českou správu sociálního zabezpečení. Poté, co se prokážou jako studenti, budou bráni jako OSVČ vykonávající vedlejší činnost, a první rok tak nebudou muset platit zálohy.
Po skončení kalendářního roku (nejpozději do dubna roku dalšího) student podává příslušné správě sociálního zabezpečení přehled příjmů a výdajů, kde si spočte, kolik za uplynulý rok na sociálním pojištění doplatí. Jestliže jste za uplynulý kalendářní rok dosáhli zisku, který je nižší než určitá hranice (tj. zhruba kolem 56 tisíc korun ročně), nebudete sociální pojištění doplácet a ani v následujícím roce platit měsíční zálohy. Pokud ovšem bude váš zisk vyšší, sociální pojištění doplatíte a v následujícím roce začnete platit měsíční zálohy vypočítané pro vedlejší činnost.

Tento příspěvek je prvním z řady příspěvků, které připravujeme pro mladé podnikatele.
Zajímá vás tato tematika? Doporučujeme www.navolnenoze.cz

Na podobné téma

Jak najít práci jinak než přes inzeráty

Na začátku podnikání zvolte správnou PRÁVNÍ FORMU

EET a nejčastější studentské přivýdělky na ŽL: (ne)budou evidovat?

Headhunter – tak trochu jiný personalista?