Realizace práce na dálku je jednoduchá – najít práci, kterou lze dělat na dálku a odjet. Pojďme se podívat na práci na dálku přímo ze zahraničí a hlavně na to, na co si dát největší pozor, tedy z pohledu zákona a úřadů.
V podstatě existují dvě základní možnosti, jak vykonávat práci na dálku:
- zaměstnanecký poměr,
- práce jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná).
Legislativa ošetřující práci na dálku:
Zákoník práce (pro zaměstnanecký poměr vč. dohod o provedení práce a pracovní činnosti)
Obchodní zákoník a živnostenský zákon (pro práci jako OSVČ)
Nejdůležitější je mít vyřešené zdravotní pojištění
Pokud pobýváte v zahraničí (myšleny země EU) a máte českého zaměstnavatele, odvádí za vás automaticky sociální i zdravotní pojištění. Pozor, toto pojištění ale platí na území České republiky. To znamená, že při pobytu v zahraničí je vhodné se cestovně připojistit. Je však nutné rozlišovat dvě věci:
- jestliže zaměstnavatel umožňuje pracovat na dálku a je mu jedno, kde jste (sami se s jeho svolením rozhodnete pracovat ze zahraničí), pak stačí právě to cestovní pojištění – to si můžete sjednat na zdravotní nebo kterékoliv jiné pojišťovně,
- jestliže vás zaměstnavatel pošle pracovat do zahraničí, jste tzv. vyslaný pracovník; pak je nutné si na ČSSZ (České správě sociálního zabezpečení) zajistit formulář A1 a u zdravotní pojišťovny formulář E106, pak můžete být zákonně pojištěni v obou zemích EU zároveň.
Jiná situace je, pokud pracujete jako OSVČ. Opět mohou nastat dvě situace, máte volnou živnost (novinář, grafik, IT specialista, programátor atd.) a je vám prakticky jedno, odkud pracujete.
- Vašim klientům (českými i zahraničním) fakturujete přes české účetnictví, pak je vše – tedy daně, sociální i zdravotní pojištění – hrazeno v České republice a jednáte s českými úřady (ČSSZ – pro účely sociálního pojištění, zdravotní pojišťovnou – pro účely zdravotního pojištění, finančním úřadem – pro účely odvodů daní).
- Pokud máte a provozujete živnost jak v Česku, tak i v zahraničí, tím pádem fakturujete Čechům přes české účetnictví a v zahraničí přes účetnictví v dané zemi, je nutné si na ČSSZ vyřídit formulář A1. Oni pak určí, ve které zemi budete odvádět daně, sociální a zdravotní pojištění. Pak všechny příjmy (jak české, tak zahraniční) budete odvádět pouze v jedné zemi EU. V té pak musíte být přihlášeni na všech úřadech a v té druhé zemi pak naopak odhlášeni na všech úřadech.
Pokud již pobýváte v dané zemi, se všemi úředními záležitostmi vám poradí a pomůže česká ambasáda nebo konzulát.
Chcete pracovat na dálku a stále nevíte, jak na to?
Vyzkoušejte online kurz zdarma.
Pořiďte e-book o práci na dálku zdarma.