/II. díl/ Studuji portugalštinu, a proto už jsem v létě Portugalsko několikrát navštívila, abych poznala autentické prostředí a také vypilovala jazyk. Letos jsem se rozhodla využít letního Portugalska k pracovní stáži. A ono to vyšlo! Získala jsem třímesíční pracovní stáž v Coimbře v Portugalsku. I když jsem se rozhodla podat přihláštu do programu Erasmus pracovní stáže na poslední chvíli a v úspěch ani nedoufala, kladné stanovisko mi udělalo velkou radost. A radost byla o to větší, že jsem získala místo v organizaci, která pořádá jazzové koncerty.
Dobrý den, gratulujeme vám k úspěchu ve výběrovém řízení na pracovní stáž Erasmus. Fantazie! Skáču dva metry vysoko a samou radostí objímám svoje spolubydlící, kteří si musí myslet, že jsem vyhrála v loterii.
Jasné rozhodnutí
V loterii jsem sice nevyhrála, ale radost z toho, že jsem byla vybrána na třímesíční stáž do Coimbry v Portugalsku, je s radostí z výhry v loterii srovnatelná. Alespoň pro mě. Nabídka Erasmus pracovní stáže, jak se mobilitní program oficiálně nazývá, se ke mně dostala více méně náhodou. Ještě začátkem června jsem nevěděla, co budu o letošních prázdninách dělat. Moje nároky se s blížícím se začátkem léta snižovaly, jedno bylo ale jasné: chtěla jsem, tak jako každé léto, vyjet do zahraničí. Když mi moje vyučující jednoho dne přeposlala e-mail s nabídkou pracovní stáže v zemi, jejíž jazyk studuji, neváhala jsem ani minutu. Navíc se jednalo o stáž v organizaci, která pořádá jazzové koncerty a jiné kulturní akce, takže přesně podle mého gusta.
Příprava na byrokratické kolečko
Zařídit veškeré byrokratické náležitosti byl závod s časem, do uzávěrky zbýval pouhý týden a ještě k tomu plný zkoušek. Papírovací maraton zahrnoval zaslání motivačního dopisu a životopisu do organizace JACC (Jazz Ao Centro Clube), která vypsala volné pracovní pozice pro stážisty. Hned druhý jsem se dozvěděla, že jsem byla vybrána, nyní zbývalo už „jen" zažádat o stipendium z Centra zahraničních studií (CZS) Masarykovy univerzity.
Papíry, papíry, papíry
Žádost o stipendium spočívalo v obstarání výpisu známek ze studijního oddělení, tzv. Training agreement (potvrzení o přijetí na stáž), motivační dopis v češtině a doporučující dopis garanta praxe. Poté, co jsem odevzdala všechny potřebné dokumenty, na stránkách CZS vyplnila online přihlášku a dozvěděla se následně o úspěšném výběrovém řízení, bylo potřeba podepsat finanční smlouvu, na jejímž základě mi bylo vyplaceno stipendium. To se liší v závislosti na zemi, do které jedete. Ve srovnání se stipendiem, které jsem obdržela na klasický Erasmus studijní pobyt (rovněž v Portugalsku), je naštěstí to pro stážisty o něco vyšší. Podmínkou přidělení stipendia je také uzavření pojištění. Dva dny po uzavření finanční smlouvy mi na účtě přistály peníze a já se mohla s velkým očekáváním vydat směr Iberský poloostrov.
Jaké byly mé začátky, se dozvíte v dalším díle mé portugalské reality show. Stay tuned!